bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,817.29 2.54%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,360.65 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 570.97 0.04%
solana
Solana (SOL) $ 135.61 8.48%
xrp
XRP (XRP) $ 0.473679 0.50%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.387798 3.62%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122191 2.37%

Alman bankacılık devi, kripto varlık saklayacak

dz bank

Almanya’da bankaların kripto sektörüne ilgisi artarak devam ediyor. Ülkedeki katı kurallara rağmen dev finans kuruluşları, blockchain teknolojisi ve kripto varlıklara yönelik gelecek planlarını hızlandırıyor. Bu çerçevede Alman bankacılık devi DZ Bank AG, blockchain üzerine inşa edilen kendi dijital varlık saklama platformunu başlattı.

almanya nerede almanya bayragi nasildir almanya 13715818 1265 amp

DZ Bank, kripto varlık saklayacak

Almanya’nın en büyük üçüncü bankası DZ Bank, kurumsal yatırımcılar için kripto saklama hizmeti başlatacak. DZ Bank’ın yeni platformu kurumsal müşterilerle çalışacak. Bankanın Siemens’in kripto tahvili gibi kripto menkul kıymetlerini kullanıcılara sunacağı bildirildi.

DZ’de Menkul Kıymet Hizmetleri ve Dijital Saklama Başkanı Holger Meffert, bankanın dağıtık defter teknolojisine (DLT) olan ilgisine vurgu yaptı. Meffert, gelecek 10 yıl içerisinde sermaye piyasası işlerinin önemli bir bölümünü DLT tabanlı altyapılar aracılığıyla işleneceğini söyledi. Meffert, “Orta vadede DLT’yi mevcut sermaye piyasası süreçlerindeki yerleşik altyapıları tamamlayıcı bir teknoloji olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bankanın gelecekte kurumsal yatırımcılara ve özel müşterilere Bitcoin gibi kripto para birimleri satın alma olanağı sunmayı planladığı da bildirildi. DZ, Haziran 2023’te BaFin’e kripto saklama lisansı için başvurmuştu. Deutsche WertpapierServiceBank, mart ayında Almanya’daki 1.200 finans kurumunun dijital varlık sektörüne erişimini sağlayan wpNex platformunu açıklamıştı. Commerzbank ve DekaBank gibi önemli bankalar da kripto saklama lisansı için başvuru gerçekleştirmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala