ABD Hazine Bakanlığı’ndan Kripto Raporu Geldi

ABD Hazine Bakanliğindan Kripto Raporu Geldi

Küresel düzenleyicilerin üzerindeki baskılar hızla artıyor. Bir taraftan küresel enflasyon artarken, diğer taraftan resesyon endişesi yayılıyor. Bununla birlikte uzun süredir masada olan kripto para düzenlemeleri konusunda da baskı arttı. Bu konuda bir süredir çalışmalarını hızlandırdıklarını açıklayan ABD Hazine Bakanlığı, kripto düzenlenmesine hakkındaki ilk raporunu yayımladı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan Kripto Raporu Geldi

ABD Hazine Bakanlığı Kripto Düzenlemeleri için Çağırıda Bulundu

Kripto para sektöründe yaşanan düzenleme krizi sonrası 9 Mart 2022’de ABD Başkanı Joe Biden bir kripto kararnamesi yayınlamıştı. Bu kararnamede yer alan Hazine Departmanı’na, mevcut finansal sistemin tüketici ihtiyaçlarını nasıl karşılayamayacağı da dahil olmak üzere paranın geleceği hakkında bir rapor hazırlaması için talimat verilmişti.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından ilk rapor yayımlandı. Hazine tarafından yapılan basın açıklamasında CBDC’lere stablecoin’lere ve dijital varlıklara yer verildi. Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yetki alanları arasında eşit olmayan düzenleme, denetim ve uyum, arbitraj fırsatları yaratıyor ve finansal istikrar ile tüketicilerin, yatırımcıların, işletmelerin ve piyasaların korunmasına yönelik riskleri artırıyor”

Raporda esas odak düzenleyici uyumu olurken, kripto sektöründe yatırımcının korunumu konusu da vurgulananlar arasındaydı.

Hazine tarafından çerçevenin politika hedefleri arasında yasadışı finansman için potansiyel kripto kullanımının azaltılması, finansal hizmetlere erişimin teşvik edilmesi, teknolojik ilerlemenin desteklenmesi ve küresel finansal sistemde ABD liderliğinin güçlendirilmesi de yer aldı.

Bununla birlikte ABD Hazinesi CBDC konusunda araştırmalarını sürdürdüklerini ancak nihai bir karar almadıklarını belirtti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
386.962,62 TL 8,28%
ethereumETH/TRY
30.944,98 TL 7,02%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
17,98 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.065,21 TL 8,47%
binance-usdBUSD/TRY
17,97 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
6,11 TL 10,11%
cardanoADA/TRY
8,39 TL 13,82%
solanaSOL/TRY
649,75 TL 12,01%
dogecoinDOGE/TRY
1,25 TL 14,14%
Bağlantıyı kopyala