2021’de Kripto Para Dünyasında Neler Oldu?

BTCHaber Yillik Rapor

2021 yılı, tüm dünyada pandeminin etkisiyle geçti. Kapanmalar, açılmalar, önlemler ve maske, mesafe, hijyen üçlüsüyle geçen bir yılın sonuna geldik. 2021’de kripto para dünyasında da birçok yenilik yaşandı. Biz de bu yazımızda 2021’i ay ay mercek altına aldık.

NFT’lerden metaverse’e, faiz kararlarından ülkelerin ve şirketlerin kripto dünyasına bakış açısına kadar yaşanan tüm gelişmeler haberimizde.

2021’de Kripto Para Dünyası Hangi Olaylara Sahne Oldu?

Ocak

OCAK

7 Ocak 2021

Güney Kore 2023’te Kripto Paraları Vergilendirmeye Başlayacak

Güney Kore yıla kripto varlıkları vergilendirme planıyla başladı. 2021 yılının başlarında ülkede kriptolardan vergi alınması gündeme gelmişti. Konuyla ilgili Güney Kore Maliye Bakanı: “2022’ye kadar vergilendirme planını devreye almak için çalışmalara başladık. Kripto varlıklar da vergilendirmeden bağımsız düşünülemez” açıklamasını yaptı.

18 Ocak 2021

SEC’in Yeni Başkanı Gary Gensler Seçildi

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, bugün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığı için Gary Gensler’ı atadı.

21 Ocak 2021

Biden Kripto Para Cüzdanı Düzenlemesini Durdurdu

ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Hazine Bakanı Steven Manuchin’in tartışmalı kripto para cüzdan kurallarını ve bekleyen düzenleme çalışmalarını durdurdu.

26 Ocak 2021

Janet Yellen ABD’nin İlk Kadın Hazine Bakanı Oldu

Janet Yellen, ABD Hazinesine başkanlık edecek ilk kadın oldu. ABD Senatosu, eski Federal Rezerv başkanının görevini onayladı.

29 Ocak 2021

Kripto Para Borsaları Bu Yıl En Çok İndirilen Uygulamalar Arasına Girdi

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerine olan ilgi bu yıl hızlı bir şekilde artış gösterdi. İlgi arttıkça daha fazla insan yatırım yapmaya yöneldi. Böylece kripto borsaları bu yıl en çok indirilen uygulamalar arasında yer aldı.

Subat

ŞUBAT

5 Şubat 2021

Twitter’ın Kurucusu Jack Dorsey, Bitcoin (BTC) Node’u Başlattı

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey kendi Bitcoin (BTC) node’unu başlattığını duyurdu. Jack Dorsey node’un paylaşırken “Running Bitcoin” ifadelerini kullandı.  

15 Şubat 2021

Dolar İlk Defa 7 TL Seviyesini Gördü

Dolar bu yılın başlarında ilk defa 7 TL seviyesini Şubat ayında gördü.

19 Şubat 2021

Bitcoin’in (BTC) Piyasa Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaştı

Lider kripto para birimi Bitcoin, 50.000 dolarlık önemli bir kilometre taşını aşarak, piyasa değeri bakımından 1 trilyon dolara ulaştı.

24 Şubat 2021

Ödeme devi Square 170 Milyon Dolarlık Bitcoin (BTC) Satın Aldı

Ödeme devi Square daha önce elinde tuttuğu Bitcoin‘e ek olarak 170 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) daha satın aldığını açıkladı. Şirket hazinesine 170 milyon dolar karşılığında 3318 BTC ekledi.

24 Şubat 2021

MicroStrategy 1 Milyar Dolara 19.452 Bitcoin (BTC) Satın Aldı

MicroStrategy, Bitcoin (BTC) alımı yaptığını duyurdu. Şirketin CEO’su Michael Saylor, şirketin Bitcoin başına ortalama 52.765 dolar fiyatla 1.026 milyar nakit karşılığında ek 19.452 adet Bitcoin satın aldığını açıkladı. 24 Şubat 2021 itibariyle, 90.531 BTC sahibi oldu.

Mart

MART

2 Mart 2021

CBOE Global Markets, VanEck’in Bitcoin ETF’si İçin Başvuru Yaptı

CBOE Global Markets, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) VanEck’in Bitcoin ETF’ini listelemek ve ticaretini yapmak için bir başvuruda bulundu. Bu başvuru, VanEck’in ABD’de Bitcoin’e bağlı bir ETF başlatma yolculuğunu canlandıran bir hamle oldu.

6 Mart 2021

Twitter CEO’su Jack Dorsey İlk Tweet’ini NFT Olarak Satışa Çıkardı

Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya platformundaki ilk tweeti’ni NFT olarak açık artırmaya çıkardı. NFT’ye en yüksek teklif ise 294.444 dolar oldu.

13 Mart 2021

Bitcoin (BTC) Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Lider kripto birimi Bitcoin (BTC) yükselişine devam ederek, 59.000 dolar ile yeni bir ATH belirledi.

19 Mart 2021

Socios ve Chiliz, Manchester City ile İş Birliği Yaptı

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City, kripto para piyasasına girmek ve kendi dijital taraftar token’larını başlatmak için Socios ve Chiliz ile iş birliği yaptı.

24 Mart 2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dijital Para Altyapı Çalışmaları İçin Tarih Verdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekonomi Reform Takvimi’ni yayımladı. Takvimde; piyasaya sürülmesi planlanan dijital para birimi çalışmaları için tarih verdi. Teknolojik ve hukuki altyapı için 31 Aralık 2021 tarihi işaret edildi.

2021de kripto para dunyasinda neler oldu nisan

NİSAN

12 Nisan 2021

Galaxy Digital, Bitcoin ETF’i İçin Başvuruda Bulundu

Galaxy Digital, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan belgeye göre ETF; NYSE Arca borsasında işlem görecek.

13 Nisan 2021

Bitcoin (BTC) Yeni Bir ATH Belirledi! BTC 500.000 Türk Lirası Oldu

Bitcoin, yeni bir ATH belirledi. Bitcoin 62.200 bin seviyesi ile ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin yükselişine devam ederken aynı gün Bitcoin, TL karşısında da yeni bir rekor geldi. Bitcoin 508.513 Türk Lirası seviyesinden işlem görüyordu.

14 Nisan 2021

Gary Gensler’in SEC Başkanlığı Onaylandı

ABD Senatosu, Gary Gensler’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanlığını onayladı. Gary Gensler, alınan bu kararla birlikte SEC’e öncülük edecek.

16 Nisan 2021

Dünyanın İlk Ethereum (ETH) ETF’si Onaylandı

Toronto merkezli varlık yönetimi şirketi Purpose Investments’in açıklamasına göre; dünyanın ilk Ethereum ETF’si Kanada düzenleyicisinden onay aldı.

20 Nisan 2021

Perakende Devi Newegg, Dogecoin (DOGE) Kabul Etmeye Başladı

2014 yılında Bitcoin kabul etmeye başlayan Newegg, bugün Dogecoin’i (DOGE) de kabul etmeye başladı. BitPay’in yardımıyla Dogecoin’i (DOGE) resmi bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

20 Nisan 2021

TBMM, Kripto Para ve Bitcoin (BTC) Raporu Yayınladı

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” bir rapor hazırladı. Söz konusu raporda kripto para birimlerinin alternatif bir finans sistemi olduğu ve kayda değer bir piyasa oluşturduğu vurgulandı. 

24 Nisan 2021

New York Borsası, Valkyrie’nin Bitcoin (BTC) ETF’i Listelemek İçin SEC’e Başvuru Yaptı

New York Borsası, Valkyrie Investments’in Bitcoin (BTC) ETF’ni listelemek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ‘na başvuru yaptı.

Mayis

MAYIS

5 Mayıs 2021

Visa, Circle ve Stellar, Fintech Şirketi Tala ile Ortaklık Kurdu

Fintech şirketi Tala, gelişmekte olan pazarlar için ödeme devi Visa, ödeme teknolojisi şirketi Circle ve Stellar Foundation ile ortaklık kurdu. Söz konusu ortaklık, Tala müşterilerine USD Coin (USDC) stablecoin’i ile sınır ötesi ödemeler yapma ve diğer kripto para birimlerini satın alma imkanı tanıyacak. 

12 Mayıs 2021

Ethereum, Piyasa Değeri ile Visa ve JPMorgan’ı Geçti

10 Mayıs 2021’de 4.136 dolarlık değeri ile ATH yapan Ethereum, piyasa değeri ile Visa ve JPMorgan gibi devleri geride bırakmayı başardı.

17 Mayıs 2021

Bank of America, Blockchain kullanmaya Başladı

Bank of America, kripto şirketi Paxos tarafından geliştirilen ABD hisse senetleri için blockchain tabanlı yerleşim ağına katıldı.

26 Mayıs 2021

İran Hükümeti, Bitcoin Madenciliğini 22 Eylül’e Kadar Askıya Aldı

İran, Bitcoin madenciliğini 22 Eylül’e kadar durdurma kararı aldı. Kararın arkasında yaz sezonunun yoğun olması nedeniyle elektrik tasarrufu yapma hedefi bulunuyor. 

Haziran

HAZİRAN

1 Haziran 2021

Coinbase Pro, Dogecoin’i (DOGE) Listelediğini Açıkladı

ABD’nin en büyük borsası Coinbase, Coinbase Pro platformunda Dogecoin’i (DOGE) listelediğini duyurdu.

9 Haziran 2021

El Salvador, Bitcoin Yasa Tasarısına Onay Verdi

El Salvador, Bitcoin’e ilişkin yasa tasarısına onay verdi. Bitcoin artık El Salvador’da yasal bir para birimi olarak kabul ediliyor. Bitcoin yasa tasarısı, büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 62 oy ile kabul edilen tasarının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 90 gün içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

21 Haziran 2021

MicroStrategy 489 Milyon Dolarlık Bitcoin Daha Aldığını Açıkladı

Yazılım şirketi MicroStrategy, yaklaşık 489 milyon dolar karşılığında 13.005 Bitcoin daha satın aldığını açıkladı.

23 Haziran 2021

Bitmain, Spot Cihaz Satışlarını Durdurduğunu Açıkladı

Bitmain, Çin’in baskıları sebebiyle ülkedeki madencilik faaliyetlerine son veren madencilerin, kullanılmış madencilik cihazlarını satışa çıkarmasının ardından, spot teslimat için cihaz satışlarını durdurdu.

Temmuz

TEMMUZ

14 Temmuz 2021

Brezilya, Ethereum ETF’sini Onayladı

Ethereum’un performansını izleyecek olan Latin Amerika’nın ilk Ethereum ETF’si (borsa yatırım fonu) Brezilya’nın SEC’si Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu (CVM) tarafından onaylandı.

26 Temmuz 2021

Binance, Maksimum Kaldıraç Oranını 20 Kata Düşürüyor

Önde gelen kripto para borsası Binance, maksimum kaldıraç oranını 20 kata düşüreceğini duyurdu. Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao tarafından paylaşılan bilgiye göre, borsa halihazırda yeni kullanıcılarını 19 Temmuz’dan itibaren 20 kat kaldıraçla sınırladı. Ayrıca yine temmuz ayında Binance, en düşük seviyeli hesap doğrulamasını tamamlayan kullanıcılar için para çekme limitini düşürdüğünü ve düzenleyiciler tarafından daha fazla inceleme ile karşı karşıya kaldıklarını açıkladı.

29 Temmuz 2021

Robinhood Hisseleri, Nasdaq Borsasında Listelendi

Online aracı kurum Robinhood, kamu hisse senedi piyasasına giriş yaptı. Şirketin hisse senetleri Nasdaq Borsasında 38 dolardan açıldı ancak hızla düşmeye başladı. Hisseler 18 dakika içerisinde yüzde 11’in üzerinde bir düşüş yaşadı.

30 Temmuz 2021

E-ticaret Devi Newegg Litecoin Kabul Etmeye Başlıyor

E-ticaret devi Newegg Litecoin (LTC) kabul edeceğini duyurdu. BitPay kullanan müşteriler, bir ödeme seçeneği olarak Litecoin’i kullanabilecek.

Agustos

AĞUSTOS

5 Ağustos 2021

Ethereum Londra Güncellemesi Gerçekleşti

En büyük akıllı sözleşme platformu olan Ethereum (ETH), Londra güncellemesini etkinleştirdi. Tartışmalı EIP 1559’u içeren bu güncelleme 5 Ağustos 2021’de TSİ saat 15:39’da ağda yayımlandı. Güncelleme ile Ethereum düğüm konsensüsü değişti.

7 Ağustos 2021

Coinbase, Türkiye’de Kredi Kartı ve Banka Kartı Kullanılarak Kripto Para Satın Alınabileceğini Açıkladı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, önemli bir duyuruya imza attı. Türkiye’deki kripto para kullanıcıları artık Coinbase üzerinden kredi kartı ve banka kartlarıyla kripto para satın alabilecekler.

12 Ağustos – 17 Ağustos 2021

Valkyrie ve Galaxy Digital Bitcoin Vadelilerine Bağlı Bir ETF İçin Başvuruda Bulundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı borsada işlem gören ürünlere (ETF) özel ilgi gösterdiğini belirtti. Valkyrie de bu doğrultuda ETF başvurusu yapan şirketlerden biri oldu. Ayrıca kripto varlık yöneticisi Galaxy Digital de yalnızca vadeli işlemlere odaklanan bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu.

Eylul

EYLÜL

2 Eylül 2021

Galatasaray İlk NFT Koleksiyonunu Arz Ediyor!

Galatasaray Spor Kulübü, Ali Sami Yen NFT koleksiyonu ile başlayarak, sezon boyunca tarihinin önemli olaylarını vurgulayan bir koleksiyonu piyasaya süreceğini açıkladı. Spor kulübü ilk NFT koleksiyonu için önümüzdeki ayı işaret etti.

6 Eylül 2021

FTX Borsası, NFT Dünyasına Girdi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımlarıyla adından söz ettire FTX borsası, NFT platformuyla adından söz ettirdi. Konuyla ilgili açıklama FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından gelirken, borsanın sahip olduğu FTT token’ı da rekor ile adından söz ettirdi.

6 Eylül – 20 Eylül 2021

El Salvador’un Bitcoin Alımları

Dünyanın Bitcoin’i (BTC) resmi para olarak kabul eden ilk ülkesi olan El Salvador, eylül ayı boyunca dipten aldığı Bitcoin’lerle adından söz ettirdi. 7 Eylül günü tedavüle giren Bitcoin’den 400 adet alan El Salvador, birkaç gün sonra 150 BTC daha aldı. 20 Eylül’deki 150 BTC’lik bir başka alımdan sonra ülke, 700 BTC’ye sahip olarak ayı kapattı.

7 Eylül 2021

McDonald’s Artık El Salvador’da Bitcoin Kabul Ediyor

El Salvador tarafından Bitcoin’in (BTC) resmi para birimi olarak tanınması, vatandaşlarına yeni ödeme seçenekleri sundu. Son olarak devasa fast-food zinciri McDonald’s’ın El Salvador’da Lightning Networkaracılığıyla Bitcoin biriminde ödemeleri kabul ettiği bildirildi. 

12 Eylül 2021

Cardano Alonzo Hard Fork Güncellemesi Gerçekleşti

Cardano ağına gelen Alonzo Hard Fork güncellemesiyle birlikte ağ, akıllı sözleşmeler özelliğine kavuştu.

13 Eylül 2021

Walmart, LTC ile Ödeme Alacağı Haberini Yalanladı

Walmart ve Litecoin arasında ortaklık kurulduğuna dair haberler, kripto para dünyasına bomba gibi düştü. Bu haberin çıktığı kaynağı retweet ederek doğrulayan resmi Litecoin hesabı, sonrasında tweeti kaldırdı. Haberin yalan olduğuna dair bilgiler yayılırken, bir Walmart sözcüsü CNBC’ye, haberin gerçek olmadığı bilgisini verdi.

20 Eylül 2021

Evergrande Olayı, Düşüşü Tetikledi!

Evergrande krizi, hem geleneksel piyasalarda hem de kripto varlık piyasalarında sık sık konuşuldu. Çin’in en büyük emlak şirketlerinden biri olan Evergrande, artan borçları nedeniyle oluşturduğu endişeler, banka hisselerinden yüksek getirili dolar tahvillerine kadar çeşitli birçok piyasayı olumsuz etkiledi.

Coinbase Lending Programını Durdurdu

Eylül ayının sonlarında Coinbase, SEC’ten gördüğü baskıların etkisiyle Lending programını durdurduğunu açıkladı. Şirket şu açıklamayı yaptı: “Kripto endüstrisi için bir düzenleyici netlik arayışını sürdürürken, USDC APY programını başlatmama konusunda zor bir karar aldık.”

23 Eylül 2021

Twitter Bitcoin (BTC) İle Bahşiş Özelliğini Başlattı

Eylül ayının sonlarında Twitter, platform üzerinden bahşiş özelliğini ilk olarak iOS cihazlarına getirdiğini duyurdu.

26 Eylül 2021

USDC Piyasa Değeri 30 Milyar Dolara Ulaştı

Son 5 yılda tether’e (USDT’ye) olan arzın yüzde 1.500 oranında artmış olması, dünyanın en büyük stablecoin’inin piyasa değerini 70 milyon dolara yaklaştırmıştı. Piyasa değeri açısından ikinci büyük stablecoin olan usd coin (USDC) piyasa değeri de 30 milyar dolar seviyesine geldi.

30 Eylül 2021

TikTok NFT Koleksiyonunu Duyurdu

TikTok, en iyi içerik oluşturucularını bir araya getirerek yepyeni bir NFT koleksiyonu başlattıDuyurulan TikTok En İyi Anlarında, Lil Nas X, Rudy Willingham, Bella Poarch, Curtis Roach, Brittany Broski, FNMeka, Jess Marciante ve Gary Vaynerchuk gibi isimler vardı.

Ekim

EKİM

1 Ekim 2021

Galatasaray’ın NFT’leri Anında Tükendi

Eylül ayında halka arz edileceği açıklanan Galatasaray NFT’leri, yalnızca bir dakika içerisinde satıldı. Galatasaray’ın kuruluşu baz alınarak ikonik bir saat seçilerek 19:05’te satışa sunulan Ali Sami Yen NFT’si büyük ilgi gördü

Axie Infinity’den Merkeziyetsiz Borsa Platformu

Son zamanların popüler Blockchain oyun girişimlerinden biri olan Axie Infinity, yeni bir merkeziyetsiz borsa lansmanı ile gelişmekte olan oyun dünyasını DeFi pazarıyla birleştirdi

7 Ekim 2021

Cem Yılmaz, NFT Dünyasına Girdi

Ünlü komedyen çizimlerini NFT pazar yeri OpenSea‘de satışa sundu. Cem Yılmaz, kendi adına açılmış hesabın linkini Twitter üzerinden paylaştı.

8 Ekim 2021

DeFi Sektörü 210 Milyar Dolar ile Yeni Bir ATH Yaptı

DeFi sektörü son zamanlarda hızlı bir büyüme yaşadı. DeFi endüstrisine bağlı çok sayıda proje, Fantom TVL’nin yüzde 140 artışla 7 milyar dolara, AnySwap’in yüzde 114 büyümesi ile birlikte sektörün kilitli toplam değerinin 210 milyar dolarlık yeni bir ATH’ye ulaştı.

9 Ekim 2021

BlockFi, Bitcoin ETF’si için SEC’e Başvuru Yaptı

Farklı kripto para birimleri ticareti yapma şansı sunan bir kripto varlık yönetimi platformu BlockFi, bir Bitcoin ETF’i başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuruda bulundu.

15 Ekim 2021

Bitcoin 60.000 Doları Gördü

Bitcoin, altı aylık hareketli bir dönem geçirdikten sonra 60 bin dolar seviyesini yeniden gördü. Lider kripto para birimi Bitcoin’in bu ani çıkışında, SEC’in dün gece Bitcoin ETF’i ile ilgili yaptığı paylaşımlardan etkilendiği düşünülmüştü.

16 Ekim 2021

SEC, Bitcoin ETF Onayı Verdi, Kripto Piyasası 2,5 Trilyon Doları Aştı

15 Ekim Cuma günü, Bitcoin (BTC), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin vadeli işlemler borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasının ardından Bitcoin (BTC), Nisan ayından bu yana ilk kez 60.000 doları aştı ve kripto para endüstrisi yükselişe geçti. 

20 Ekim – 21 Ekim 2021

Bitcoin ve Ethereum ATH Yaptı

20 Ekim günü Bitcoin, 21 Ekim günü ise Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bitcoin (BTC), 65.000 doları aştı. Ethereum (ETH) da bu yükseliş dalgasına katıldı. Önceki en yüksek seviyesi 4.362 dolar olan ETH, aradan geçen ayların ardından tekrar ATH yaptı. ETH ATH ile birlikte 4.375 dolara ulaştı.

22 Ekim 2021

Valkyrie, Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’i (BTF) NASDAQ’ta!

Valkyrie’nin Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’i (BTF), günün erken saatlerinde NASDAQ’ta işleme açıldı. Bu tarihten üç gün önce de ProShares’in BITO’su üç gün önce NYSE’de listelenmişti.

23 Ekim 2021

CoinMarketCap’in 3,1 Milyon Kullanıcısının E-posta Adresleri Sızdırıldı

CoinMarketCap hesaplarına bağlı 3,1 milyon e-posta adresinin, hack forumlarında alınıp satıldığı ortaya çıktı. Binance kripto para borsasının bir yan kuruluşu olan CoinMarketCap, sızdırılan kullanıcı hesaplarının listesinin kullanıcı tabanıyla eşleştiğini doğruladı.

26 Ekim 2021

İBB, Blockchain ve Dijital Cüzdan Projelerini Duyurdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da Blockchain uygulamalarını hayata geçirdiğini duyurdu. İBB 2050 vizyonunun bir parçası olarak “akıllı şehir” uygulamasının bir sonucu olan proje, birçok konuda Blockchain ile şehrin sakinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

27 Ekim 2021

Bitcoin 60 Bin Doların Altına Düştü!

Ekim ayının ortalarında 60 bin doları gören Bitcoin, ayın sonlarında ise 60 bin doların altına geriledi.

28 Ekim 2021

Mark Zuckerberg, Facebook’un Metaverse Vizyonunu Açıkladı

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, FacebookConnect adlı yıllık geliştirici forumunda yaptığı bir konuşmada şirketin Metaverse vizyonu hakkında önemli bilgiler verdi. Şirket bu vizyon kapsamında ismini Meta olarak değiştirdi.

Kasim

KASIM

2 Kasım 2021

Ethereum Yeniden ATH Yaptı

Ethereum hash oranı 812.768 GH/s’lik yeni bir yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu haberden kısa bir süre sonra Ethereum 4.477 dolar ile yeni bir ATH belirledi. 

6 Kasım 2021

Grayscale ve BlockFi, SEC’e ETF başvurusunda bulundu.

Grayscale Blockchain hisse ETF‘si başvurusunda bulunurken, BlockFi Bitcoin Spot ETF‘si için SEC’e Başvurdu.

9 Kasım 2021

Sinema Devi AMC, Shiba Inu Kabul Edeceğini Doğruladı

AMC Theatres CEO’su Adam Aron yaptığı bir açıklama ile Shiba Inu’yu ödeme seçeneği olarak ekleyeceğini doğruladı. AMC önceki aylarda da Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash ve Dogecoin kabul edeceğini duyurmuştu.

10 Kasım 2021

Ünlü Futbol oyuncusu Mesut Özil, Kendi Kripto Parasını Duyurdu

Mesut Özil, kripto parasının isminin M10 Token olduğunu açıkladı.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Yeniden ATH Yaptı

Yaşanan yükselişte ABD’de enflasyon verilerinin açıklanması etkili oldu. Bitcoin (BTC), 69.000, Ethereum (ETH) ise 4.851 doları gördü.

12 Kasım 2021

SEC, VanEck’in Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti

Karar vermesi için süresi dolan SEC, son gününde VanEck ETF’sini onaylamadı.

14 Kasım 2021

Bitcoin (BTC) Taproot Güncellemesi Tamamlandı

Uzun zamandır beklenen Bitcoin Taproot güncellemesi 709.632 numaralı blokta gerçekleştirildi.

OpenSea İşlem Hacmini Katladı

OpenSea‘nin işlem hacmi de iki katına çıkarak 105 milyon dolara ulaştı.

15 Kasım 2021

Metaverse’deki İlk Büyükelçilik Artık Barbados’da

Barbados Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, dijital bir elçilik kurulması için Decentraland (MANA) ile bir anlaşma imzaladı.

16 Kasım 2021

VanEck’in Bitcoin Vadeli ETF’si, CBOE Borsasında Listelendi

Yatırım şirketi VanEck’in Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF), XBTF koduyla Chicago merkezli CBOE borsasında işlem görmeye başladı.

17 Kasım 2021

DOGE Kullanıcılarının Binance’e Soruları Var

Binance’in DOGE işlemlerini durdurması üzerine DOGE kullanıcıları tepki gösterdi. Kullanıcılar Dogecoin güncellemesi sonrası gerekli çalışmaları yapmadığı için Binance’i suçladı.

19 Kasım 2021

Binance, Ethereum Ağı için Arbitrum One’ı Tamamladı

Binance, ölçeklenebilirliği geliştirerek Ethereum‘un kullanıcı deneyimini iyileştiren bir L2 çözümü olan Arbitrum One ana ağının entegrasyonunu tamamladığını açıkladı.

22 Kasım 2021

Başkan Biden, Fed Başkanı Olarak Yine Powell’ı Seçti

4 yıldır Fed’in başkanı olan Jerome Powell, Başkan Joe Biden’ın kararı ile yeniden, Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu Başkanı olarak Powell seçildi.

24 Kasım 2021

Adidas, Coinbase ile Yaptığı Ortaklığı Duyurdu

Ünlü markaların metaverse ortaklıkların yılın sonunda çokça duyulmaya başlandı. Adidas da kripto borsası Coinbase ile bir ortaklık yaparak, metaverse için ilk adımlardan birini attı.

25 Kasım 2021

Axie Infinity’de Milyon Dolarlık Sanal Arazi

Axie Infinity’de bir sanal arazi, 550 ETH’ye yani yaklaşık 2,4 milyon dolara alıcı buldu.

27 Kasım 2021

Newegg, Ödeme Seçeneklerine Shiba Inu’yu (SHIB) Ekledi

Elektronik parça tedarikçisi Newegg, en popüler kripto para birimlerinden Shiba Inu’yu kabul edeceğini doğruladı.

29 Kasım 2021

Jack Dorsey Twitter CEO’luğundan İstifa Etti

Twitter’ın CEO’luğundan istifa eden Dorsey, görevini bırakırken, CEO olarak Parag Agrawal‘ı atadı.

MicroStrategy Bitcoin (BTC) Alımlarına Devam Etti

Şirketin tepe ismi Michael Saylor, MicroStrategy’nin yeni bir Bitcoin alımını duyurdu. Bu kez şirket için yaklaşık 414 milyon dolar değerinde 7.0002 Bitcoin (BTC) alındı. Yeni alımla birlikte şirketin sahip olduğu BTC sayısı ise 121.044 oldu.

30 Kasım 2021

Warner Bros Matrix NFT’lerini Piyasaya Sürdü

Ünlü film yapımcı şirketi Warner Bros, Matrix serisine özel 100 bin adet NFT’yi piyasaya sürdü. NFT başına 50 dolar fiyat biçildi.

Aralik

Aralık

1 Aralık 2021

TCMB, Döviz Kuruna Müdahale Açıklaması Yaptı

TCMB, bu sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edildiğini bildirdi.

2 Aralık 2021

Jack Dorsey’in Square’i Adını Block Olarak Değiştirdi

Jack Dorsey’in kurucusu olduğu Square, adını Block olarak değiştirdi ve tüm projeleri Block altına topladı. Square, 20 Kasım’da Bitcoin Odaklı Merkeziyetsiz Borsa tbDEX’i de duyurmuştu.

Metaverse Arazi Satışları 1 Haftada 100 Milyon Dolara Ulaştı

DappRadar’ın verilerine göre, yalnızca 1 hafta içinde metaverse arazileri için 100 milyon doların üzerinde yatırım yapıldı

Defiance, NFT Odaklı Bir ETF Başlattı

Defiance Digital Revolution ETF (NFTZ), Blockchain ve NFT ile ilgili şirketleri yakından izleyecek.

Adidas Metaverse Evrenine Adım Attı

Adidas, Metaverse dünyasına hızlı bir giriş yaparak gMoneyNFTBoredApeYC ve PunksComic ile ortak oldu.

4 Aralık 2021

Bitcoin (BTC) Fiyatı 42 Bin Dolar Seviyesini Gördü

Bitcoin fiyatı 24 saat içinde 15.600 doları kaybetti. Bitcoin aniden 47.000 doların altına düştü ve son 24 saatte yaklaşık yüzde 20 kaybetti

5 Aralık 2021

Kripto Borsası BitMart Hacklendi, 150 Milyon Dolar Kayıp

BitMart saldırıya uğradı ve yaşanan saldırının 150 milyon dolarlık bir kayba yol açtığı BitMart CEO’su Sheldon Xia tarafından doğrulandı.

9 Aralık 2021

Bitcoin Piyasa Değeri 2018’deki Seviyesine Geldi

Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri, 2018’deki seviyelerine kadar düştü. Bitcoin, 2021 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 69’luk düşüş yaşamıştı. Aralıkta bu düşüş yüzde 40’a kadar geriledi.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.533,77 TL 0,57%
ethereumETH/TRY
34.805,22 TL 2,37%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.728,68 TL 2,04%
cardanoADA/TRY
10,23 TL 1,33%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,23%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
810,72 TL 3,38%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 9,46%
Bağlantıyı kopyala