Web3, Arama Motorlarını Nasıl Değiştirecek?

web3 arama motorlarini nasil degistirecek

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte arama motorlarının kullanımı da arttı. Web3 teknolojilerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla arama motorları da dönüşmeye başladı. Peki Web3, arama motorlarını nasıl değiştirecek?

Web3 İşletmeleri Nasıl Etkileyecek?

Web 2.0 ile birlikte internette sosyal medya dönemi başladı. Sosyal medya platformu Facebook, on yıldan fazla bir süredir sosyal medyanın zirvesinde yer alıyor. Marka, geçtiğimiz yıllarda Facebook’un ana şirketinin adını Meta olarak değiştirmiş ve metaverse teknolojisinin öncülerinden olmak istemişti. Meta’nın liderliğinde pek çok şirket Blockchain tabanlı Web3 dünyasına girmeye başladı. Bu durum başta arama motorları olmak üzere internet deneyimlerimizi kökten dönüştürecek.

Web3 Aramaları Nasıl Değiştirecek?

Web2, internette mevcut verileri kullanarak tüm araştırmaları farklı matrislere dayalı olarak gerçekleştirilmesini istiyor. Örnek vermek gerekirse, yeni bir ürün almak istediğinizde indirimli ürüne gitmek için çeşitli yerlerde birkaç arama yapacak ve yazılan incelemeleri okuyacaksınız. Kısaca sonuna varmak için araştırma yapmanız gerekecek.

web3 arama motorlarini nasil degistirecek 2

Bu süreç Web3 ile birlikte daha da ileri gidecek. Çeşitli veri tabanlarından ilgili tüm verileri toplamak, uygun şekilde düzenlemek ve en iyi olasılıkları tek bir ara yüzde sunmak için tek bir istem yeterli olacak. Web2 dönemindeki gibi kullanıcılar birden fazla kaynaktan tekrar tekrar arama yapmak yerine Web3 döneminde kullanıcılar tek bir yerden bir arama yaparak zaman kazanacak.

Web3 Döneminde Arama Motorları Değişecek

İnternetin olmazsa olmazı olan arama motorları, Web3 ile birlikte gelişecek. Pek çok internet ağından veri almak için dizin oluşturma ölçütlerini kullandığından, veriler Web3 ile dağıtılmış olacak. Web3 arama motorları, kontrollü erişim tabanlı Web2 arama motorlarının aksine, herkesin kullanımına açık bir genel veri kümesi sağlayacak.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.999,22 TL 0,38%
ethereumETH/TRY
30.041,23 TL 0,25%
tetherUSDT/TRY
18,85 TL 0,14%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.800,57 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
7,76 TL 0,03%
binance-usdBUSD/TRY
18,85 TL 0,10%
cardanoADA/TRY
7,28 TL 0,89%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,39%
matic-networkMATIC/TRY
21,44 TL 0,93%
Bağlantıyı kopyala