Web3 ve Blockchain Nasıl İlişkilidir?

web3 ve blockchain nasil iliskilidir

Web3 ve Blockchain genellikle birbirine paralel teknoloji olarak kabul görüyor. Son yılların moda terimleri olan Web3 ve Blockchain, net bir şekilde anlaşılmakta karıştırılıyor ve genellikle kripto para birimleri ile bağdaştırılıyor. Fakat bu terimler genel kanının aksine çok daha fazla anlam taşıyor.

Web3 ve Blockchain Bağlantısı

Son yıllarda popülerliği bir hayli artan konuların başında gelen Web3, Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi gibi teknolojilerden oluşan merkezi olmayan bir ekosistem oluşturmaya odaklanan, yeni nesil web3 ile çalışmak üzere oluşturulmuş teknolojilerin üçüncü yinelemesini ifade eder. Bu noktada web3 teknolojileri, kullanıcıların merkezi bir otoriteye ya da aracıya ihtiyaç duymadan merkezi olmayan uygulamalar (dApp) ve akıllı sözleşmeler ile internet üzerinden etkileşime geçmesine imkân tanır.

web3 ve blockchain nasil iliskilidir 2

Blockchain ise veri ve işlemlerin şeffaf takibine ve değişmez güvenliğe izin veren merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu bağlamda bir bilgisayar ağı üzerindeki her veri işlemini kaydeden, merkezi bir otoriteye ya da aracıya ihtiyaç duymadan güvenli ve şeffaf sistemlerin oluşturulmasına imkân sağlayan bir dijital defter olarak açıklanabilir.

Web3 ve Blockchain Arasındaki Bağlantı Nereden Geliyor?

Web3 teknolojileri, Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi gibi merkezi olmayan teknolojilerin üzerine inşa edilmiştir. Bu teknolojiler, web3 teknolojilerinin temel özelliği olan merkezi bir otoriteye ya da aracıya ihtiyaç duymadan güvenli ve şeffaf sistemlerin kurulmasına yardımcı olur. Web3 ve Blockchain’in birbiriyle ilişkili olmasının öncelikli nedenlerinden birisi, merkezi olmayan uygulamalar (dApp) olarak gösterilebilir.

Merkezi olmayan uygulamalar (dApp), kullanıcıların geleneksel web uygulamalarına benzer şekilde merkezi olmayan sistemlerle etkileşime girmesine izin veren Blockchain gibi merkezi olmayan teknolojilerin üzerine inşa edilmiş uygulamalardır. Web3 için olmazsa olmazlardan olan merkezi olmayan uygulamalar (dApp), finans, tedarik zinciri yönetimi ve sosyal ağ platformları dahil olmak üzere pek çok uygulamada kullanılabiliyor.

web3 ve blockchain nasil iliskilidir 3

Buna ek olarak Web3 teknolojileri akıllı sözleşmeleri de kullanıyor. Akıllı sözleşmeler, satıcı ve alıcı arasındaki sözleşme koşullarının doğrudan kodda yazılı olduğu, kodlanmış ve programlanmış kendi kendini yürüten sözleşmeler olarak tanımlanabilir. Son zamanlarda pek çok sektörde kullanılmaya başlanan akıllı sözleşmeler, genellikle Blockchain platformlarında uygulanır ve belirli koşullar yerine getirildiğinde fonların serbest bırakılması gibi belirli süreçlerin otomatik olarak yürütülmesini sağlar.

Genel olarak özetlemek gerekirse, web3 teknolojileri ve Blockchain birbiriyle yakından ilişkili iki kavramdır. Günümüzde popülerliği sürekli olarak artan web3 teknolojilerinin, internet ile etkileşim için güvenli ve şeffaf sistemler oluşturmasında Blockchain gibi merkezi olmayan teknolojilere ihtiyacı bulunuyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.265,59 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
30.005,86 TL 0,32%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
18,79 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.789,10 TL 0,41%
xrpXRP/TRY
7,74 TL 0,39%
binance-usdBUSD/TRY
18,80 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
7,25 TL 1,54%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,45%
matic-networkMATIC/TRY
21,63 TL 0,17%
Bağlantıyı kopyala