Tayland Merkez Bankası CBDC için Kolları Sıvadı

Tayland Merkez Bankasi CBDC için Kollari Sivadi

CBDC’ler son dönemde düzenleyicilerin en büyük umudu. Kripto paraların getirdiği merkeziyetsizlik ile kontrolü elden bırakmak istemeyen merkez bankaları, en iyi alternatif olarak CBDC’leri görüyorlar. Bu noktada benzer bir politika izlemesi beklenen Tayland da yıl sonuna kadar CBDC testlerine başlamayı planlıyor.

Tayland Merkez Bankası CBDC için Kolları Sıvadı

Tayland Merkez Bankası Yıl Sonuna Kadar CBDC Testlerine Başlayacak

Küresel kripto para düzenleme çalışmaları sisli bir ortamda da olsa tüm hızıyla devam ediyor. Bazı ülkeler Çin örneğinde olduğu gibi kriptoya yasakçı bir politika ile yaklaşım CBDC’lerini öne çıkarırken, bazı ülkeler küresel kripto merkezi olmak için esnekliklerini korumaya çalışıyor. Bu noktada Tayland Merkez Bankası ise daha öncesinde CBDC çalışmalarına başlayacaklarını açıklamıştı.

Son olarak Bloomberg tarafından paylaşılan ve Tayland Merkez Bankasının henüz bir CBDC yayınlama planı bulunmadığını belirten bir açıklamada, “ihracın finansal sistem için faydaların ve ilgili risklerin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini gerekiyor” sözleri yer aldı. Pilot uygulama, teknoloji ve tasarımın uygunluğunu değerlendirmeye yönelik bir çalışmanın parçası ve seçilen katılımcılarla sınırlı bir ölçekte gerçekleştirilecek.

Bununla birlikte açıklamada Tayland Merkez Bankası, projesinin teknolojik tasarım ve programlanabilirlik dahil olmak üzere sistemin verimliliğini ve güvenliğini değerlendireceği belirtildi. Bu test aşaması, Giesecke+Devrient tarafından geliştirilen teknolojiyi benimseyecek ve yıl sonunda başlayıp 2023 ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Bu yüzden yakın zamanda Tayland’daki kripto para baskılarının arttığını ve CBDC çalışmalarının hızlandığını düşündüğümüzde ülkenin CBDC odaklı bir kripto politikası izleyeceği düşünülüyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
558.853,71 TL 0,06%
ethereumETH/TRY
38.345,69 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.282,42 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
10,53 TL 5,72%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,24%
staked-etherSTETH/TRY
38.301,97 TL 0,47%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,01%
solanaSOL/TRY
427,93 TL 3,13%
Bağlantıyı kopyala