Singapur Kripto Yasası İle Kuralları Sıkılaştırdı

singapur kripto yasasi ile kurallari sikilastirdi1

Singapur Kripto Yasası kabul edildi. Kripto firmaları için kuralları sıkılaştıran yasa, bazı yükümlülükler getiriyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, yeni mevzuat, yalnızca denizaşırı iş yapan sanal varlık hizmet sağlayıcılarının lisanslanmasını gerektirecek. Singapur’da, bu tür firmalar kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı mücadele için düzenlenmemişti. Bugün geçen yasa ile bu amaçlanıyor.

Singapur Kripto Yasası Firmaları Ülkeden Kaçırabilir

Ek sıkılaştırma, finansal düzenleyicinin kripto para alanındaki şirketleri, hizmetlerini halka tanıtmasını kısıtlayan hamlenin üzerine geldi. Singapur için temkinli yaklaşımının altını çizen yasa, ülkenin endüstriyi benimsemesinin geçici olduğu yorumlarına neden oldu.

Singapur, kripto para teknolojilerini memnuniyetle karşılıyordu. Ülke, Çin gibi diğer ülkeler doğrudan yasakları seçtiğinde sektörü düzenlemek için bir çerçeve başlattı. Bu arada, ülkede bulunan firmalar ciddi bir çekim merkezi oluşturan Dubai‘ye kayabilir.

Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası‘ndaki diğer önemli maddeler ise şöyle oldu:

Singapur Para Otoritesi‘ne, finans endüstrisindeki kilit rolleri, faaliyetleri ve işlevleri yerine getirme konusunda uygun olmadığı düşünülen kişileri yasaklamak için daha fazla yetki verildi. Bunlara artık ödeme hizmetleri sağlayan ve risk yönetimi yürüten kişiler de dahil olacak.

Finansal kurumlara siber saldırılara maruz kalmaları veya hizmetlerinin kesintiye uğraması durumunda maksimum 1 milyon Singapur doları (737.050 dolar) tutarında daha yüksek ceza uygulanacak.

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk Turan

Hasan Selçuk 1991’de Ankara’da doğdu. İlköğretim ve lise sürecini tamamlayana kadar burada hayatına devam etti. Lise yıllarından itibaren bilim-teknoloji ve medyaya ilgi duydu. 2010’da Galatasaray Üniversitesi’nde Felsefe bölümüne başlayan Hasan Selçuk, buradaki eğitimi esnasında ilgilendiği alanlara yönelik adımlar attı. Ulusal çapta yayın yapan organlarda ilk yazılarını 2014’te yayımladı. 2015’te açık öğretim ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü tamamladı. Felsefede en çok yoğunlaştığı filozoflar Descartes, Spinoza ve Kant oldu. Prof. Dr. Aliye Kovanlıkaya ile bu filozofların ‘hayal gücü/imagination’ yetisini ele alışlarını ortaya koyan bir Bitirme Ödevi çalışması yaptı. Galatasaray ve Mimar Sinan Üniversitelerinden çeşitli öğrenciler ve Dr. Alber Nahum ile “Spinoza Okuma Atölyesi”nde bulundu. Akademik eğitiminde derinleşmeyle beraber hobilerine zaman ayırmayı ve sosyal hayatı da ihmal etmedi. 2016’nın Kasım ayında öğrenciliği devam ederken medyada profesyonel olarak yer almaya başladı. Dergi editörü olarak çalıştı. İlgi alanları arasına tarihi de ekleyen Hasan Selçuk’un çalışmaları düzenli yayımlanır hale geldi. 2018’de üniversiteyi çift diploma ile bitirdi, Galatasaray Üniversitesi ve Sorbonne Üniversitesi Felsefe bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl tüm zamanların en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Yuval Noah Harari ile röportaj yapan Türkiye’deki birkaç gazeteciden biri oldu. Medya ve iletişim üzerine bir kariyer hedefi tasarlayan Hasan Selçuk, sunuculuk ve yeni medya hakkında çeşitli eğitimler aldı. Blokzincir ve kripto varlık dünyasıyla 2019’da tanıştı. Bu zamanlamanın oldukça geç olduğunu fark ederek hızla konu hakkındaki kapsamlı kitapları ve makaleleri zihnine işledi. İnternet yayıncılığının olmazsa olmazları olan SEO, Doğru ve Güvenilir Bilgiye Erişim, E-Ticaret, Şikayet Süreçleri ve Sosyal Medya Uzmanlığı gibi konulardaki eksik bilgilerini tamamladı. 2021’de internet ortamında Dış Haberler Editörlüğü yaptı. Haber, röportaj ve özel dosya gibi işlerini çalıştığı kurumda yayımladı. Felsefi derinlik bulduğu hemen her şeyle ilgilenebilen, derinlemesine araştırma yapmayı ve analiz etmeyi seven Hasan Selçuk, 2022 Şubat’ta Kriptomeda’ya katıldı ve Nisan sonuna kadar Kriptomeda çatısı altındaki yayın kuruluşlarına içerik hazırladı. Hasan Selçuk’un geçmişteki çalışmalarının çoğunluğuna ve Kriptomeda’daki tüm çalışmalarına internetten erişilebiliyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
547.268,85 TL 2,26%
ethereumETH/TRY
37.703,59 TL 1,63%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
6.194,17 TL 1,65%
usd-coinUSDC/TRY
20,17 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
10,20 TL 0,59%
cardanoADA/TRY
7,57 TL 1,39%
staked-etherSTETH/TRY
37.685,25 TL 1,61%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,40%
matic-networkMATIC/TRY
17,95 TL 1,64%
Bağlantıyı kopyala