Rusya’dan Kripto Madenciliğine İzin Çıkabilir

rusyadan kripto madenciligine izin cikabilir

Geçen hafta içine damga vuran önemli olaylardan biri de Rusya Merkez Bankası‘nın (CBR), kripto para birimleri hakkındaki kapsamlı görüşlerinin yer aldığı bir rapor yayımlaması oldu. Para otoritesi bu raporda, kripto para faaliyetlerinin tümüyle yasaklanmasını önerdi. Aradan geçen kısa sürenin ardından Devlet Duması Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev, yerel basına bir demeç verdi ve daha ılımlı konuştu.

Rusya, Kripto Madenciliği ve Altına Endeksli Stablecoin’e Sıcak Bakabilir

Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev, RIA Novosti haber ajansına özel bazı açıklamalar yaptı. Gutenev, bireysel ve nispeten daha bilgisiz yatırımcılar için oluşan riskler nedeniyle kripto para birimlerinin serbest dolaşımına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Ancak diğer yandan, Rusya, altına endeksli stablecoin’lerin kullanımına ve kripto madenciliğine izin verebilir. Tabii burada önemli kriter, kripto para birimlerinin hükümet kontrolü altında olması.

Bu arada hemen hatırlatalım, Rusya, dijital ruble projesinin pilot aşamasını hali hazırda başlatmıştı.

rusyadan kripto madenciligine izin cikabilir 2
Devlet Duması Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev

Gutenev‘in açıklamalarından, kripto para birimlerinin yasaklanması konusunda Rusya Merkez Bankası ile aynı görüşe sahip olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan altına endeksli stablecoin gib bir finansal ürünün hem özel yatırımcılar hem de şirketler için ilgi çekici bir teklif olacağı düşünülüyor. Başkbakan da daha önce bunun, tasarruf için de kullanılabileceği sinyalini vermişti.

Gutenev, altın destekli bir stavlecoin’in Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlar ve sınırlama politikalarına karşı kullanılabileceğini de söyledi. Ayrıca Gutenev bu fikri, Rusya Merkez Bankası tepe isim Elvira Nabiullina ile masaya yatırdıklarını da belirtti.

Rusya Merkez Bankası‘nın (CBR) kripto madenciliğini yasaklama çağrısını yorumlayan Vladimir Gutenev, kripto para çiftliklerinin faaliyetlerinin devletin sıkı kontrolü altında olması durumunda yasal olarak çalışmasına izin verilebileceğini düşünüyor.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
468.932,11 TL 0,77%
ethereumETH/TRY
31.140,89 TL 1,24%
tetherUSDT/TRY
15,81 TL 0,27%
usd-coinUSDC/TRY
15,83 TL 0,29%
bnbBNB/TRY
4.783,74 TL 2,02%
xrpXRP/TRY
6,54 TL 0,89%
binance-usdBUSD/TRY
15,84 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
8,32 TL 2,18%
solanaSOL/TRY
811,76 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,36 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala