Paxos Standard (USDP) Nedir?

paxos

Paxos Standard (USDP) Amerikan dolarına dayandırılmış sabit fiyatlı bir kripto paradır. USDP, kripto para piyasasının yüksek oynaklık oranından hareketle tasarlandı.

Paxos Standard (USDP), fiyatı bir itibari para olan Amerikan dolarına (USD) endekslenmiş bir kripto para olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, piyasadaki şartlar ne olursa olsun bir USDP token’in fiyatının daima 1 USD olması sağlanıyor. Bu da USDP token’i, çalkantılı ve yüksek volatilite oranına sahip kripto para piyasalarındaki kullanıcılar için sığınılacak bir liman haline getiriyor.

paxos standard

Sabit fiyatlı kripto para fikri böylesi özelliklere sahip bir piyasa için oldukça önemli bir buluş olarak değerlendirilebilir. Piyasada en çok tanınan ve en büyük piyasa değerine sahip olan sabit fiyatlı kripto para ise Tether (USDT). Geçmiş yıllarda Tether hakkında çıkan çok sayıda iddia kullanıcıların bu para birimine itimat etmelerini engellemeye başlamıştı. Güvenilirliği sorgulanan Tether, devletler tarafından açılan davalara konu oldu. İddialara göre Tether karşılıksız USDT token basarak piyasayı manipüle ediyordu. Kesin bir sonuca bağlanmayan bu iddialar USDT’ye olan güveni bir hayli sarsmıştı. Sonuç olarak da piyasada alternatif sabit fiyatlı kripto varlıklara rastlar olduk. Blockchain teknolojisine dayanan kripto paraların tekelleşmeye karşı doğal bir savunma mekanizmasına sahip olduğunu ifade etmek mümkün.

Bir önceki paragrafta ifade edilenlere paralel olarak Paxos Standard (USDP) projesi de kullanıcılara sabit fiyatlı kripto para hizmetleri sunmak için uzun yıllar önce yola çıktı. Ethereum blockchain ağında geliştirilmiş bir ERC-20 token’i şeklinde faaliyet gösteren USDP sayesinde kullanıcılar piyasadaki fiyat hareketliliğinin getirdiği riskleri en aza indiriyor. Paxos şirketinin sahibi olduğu banka hesaplarında her bir USDP token için bire bir oranında Amerikan doları bulunması sağlanıyor. PUSD token’in Wall Street merkezli düzenleyiciler tarafından da onaylandığını ifade etmemiz gerekiyor. Yani kullanıcıların bu kripto paraya güvenmek için birden çok gerekçesi bulunuyor diyebiliriz.

Paxos Standard (USDP) ne zaman çıktı?

Paxos Standard (USDP) projesi 2018 yılının Eylül ayında başlatıldı. Charles Cascarilla ve Rich Teo tarafından kurulan proje kısa sürede büyük bir başarı elde etmeyi başaran kripto para girişimleri arasında yerini aldı. Paxos adlı bir şirket tarafından kurulan Paxos Standard projesi dünyanın dört bir yanında bulunan çok sayıda geliştirici tarafından yönetiliyor. Projenin CEO’luk görevini yürüten Cascarilla’nın geçmişte pek çok finansal pozisyonda kullanıcılara hizmet sunan deneyimli bir isim olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Cascarilla’nın deneyimleri Silikon Vadisi’nde faaliyet veren birçok teknoloji şirketiyle de taçlanıyor. Paxos Standard, Wall Street’in finansal düzenleyicileri tarafından onaylanan bir kripto para projesi olarak da rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

paxos 2

New York merkezli şirket Paxos, Paxos Standard için geçmişte PAX simgesini kullanıyordu. Ancak daha sonra yapılan düzenlemeyle token’in borsalarda USDP şeklinde temsil edilmesi sağlandı. Buna göre token’in Pax dolar olarak tanınması hedeflendi. Böylece USDP token’lerin dolara dayandırılmış sabit fiyatlı bir kripto para olduğu kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılabilecek.

Paxos, 2021 yılının Nisan ayında gerçekleştirdiği bir fon toplama etkinliğiyle toplamda 300 milyon dolar elde etmişti. Bu sayede 2,4 milyar dolar değerlemeye ulaşan şirket yatırımcıların dikkatini çekecek cinsten. Paxos’un geçmişi boyunca PayPal gibi ödeme platformlarıyla ortaklık sağladığına da şahit oluyoruz. Bunun gibi girişimlerin kripto para ekosistemini büyütecek güzel bir potansiyel ortaya koyduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz.

Paxos Standard (USDP) Fiyatı Nedir?

Paxos Standard (USDP) ya da bilinen diğer ismiyle Paxos dolar, fiyatı dolara sabitlenmiş bir kripto değerdir. USDP token’ler blockchain teknolojisinin etkililiğini kullanıcılarıyla buluşturuyor. İçeriğin hazırlandığı anda alınan güncel verilere göre dolaşımda toplam 945 milyon kadar USDP token bulunuyor. Piyasada yer alan her bir USDP için Paxos’un düzenli denetlenen banka hesaplarında bir USD (Amerikan doları) bulunduğunu hatırda tutmak gerekiyor.

Paxos Standard Kaç TL?

Sabit fiyatlı bir kripto para olarak tanımladığımız Paxos Standar (USDP) dolar kuruna bağlı olarak TRY cinsinden fiyatlanıyor. Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 Paxos Standard token 13,66 TL TL’den işlem görüyor. Paxos Standard token fiyatı son 24 saat içerisinde -0.19% değişim gösterdi. Paxos Standard token’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 4,845,015 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 1,121,068,960 dolar seviyesinde.

Paxos Standard Kaç Dolar?

Paxos Standard (USDP) token, yapısı gereği sabit fiyatlı bir kripto paradır. Buna göre USDP token fiyatının daima 1 Amerikan dolar olması hedefleniyor. Piyasada yaşanan belirli durumlara göre çok küçük küsuratlar ile bu fiyatta değişimler yaşanabiliyor.  

paxos3

Paxos Standard (USDP) Nasıl Çalışmaktadır?

Paxos Standard (USDP) Ethereum ağı üzerine yerleştirilmiş bir ERC-20 token’i şeklinde hizmetlerine devam ediyor. Buna göre USDP token’lerin kullanım alanının her zaman büyüme potansiyeline sahip olduğu yorumu yapılabilir. Halihazırda USDP token’lerin temel kullanımı piyasadaki dalgalanmadan sıyrılmak şeklinde niteleniyor. Ancak yarının ne getireceğini tam olarak tahmin etmek güç. USDP token şu şekilde çalışıyor: Bir kullanıcı sahip olduğu itibari para birimi USD’yi token sahibine yolluyor. Kullanıcı bunu herhangi platform aracılığıyla gerçekleştirebilir. Daha sonra token sağlayıcı şirket Paxos da edindiği USD miktarında ve bire bir oranında USDP token’i yeni sahibiyle buluşturuyor. Yeni kazılan USDP kullanıcısına sunulurken karşılığında elde edilen USD de banka hesabında tutuluyor ve düzenli bir şekilde bağımsız denetim firmalarınca denetleniyor.

Paxos Standard (USDP) Nasıl Satın Alınır?

Paxos Standard (USDP) belirli kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Binance, Coinbase, Uniswap bu platformlara örnek olarak gösterilebilir. Bu bilindik borsalara ek olarak çok sayıda kripto para alım satım platformun da kullanıcılara USDP işlemi yapma olanağı sunduğunu söyleyebiliriz.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 668.184,96 TL 1,53%
ethereum
Ethereum (ETH) 55.869,35 TL 0,70%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.756,42 TL 3,08%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,66%
solana
Solana (SOL) 2.519,79 TL 0,05%
cardano
Cardano (ADA) 18,09 TL 1,36%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,31%
xrp
XRP (XRP) 10,78 TL 0,18%
polkadot
Polkadot (DOT) 364,77 TL 0,03%
terra-luna
Terra (LUNA) 884,51 TL 6,07%
Bağlantıyı kopyala