Metaverse Üzerinde Çalışan Şirketler

metaverse uzerinde calisan sirketler

Metaverse kavramı her geçen gün birçok şirket tarafından dikkat çekiyor. Önde gelen birçok şirket yatırımlarını metaverse’e alanına çevirdi. Peki hangi şirketler metaverse üzerinde çalışmalar yürütüyor sizler için derledik.

Bilindiği üzere metaverse, ilk olarak bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafından gerçek dünyanın bir yansıması, internetin bir düzenlemesi ve gerçeklikten bir kaçış olarak tasarlandı. Bu düşünceden hareketle Facebook 2021’de ismini Meta olarak değiştirdi. Facebook’un bu hamlesinden sonra Epic Games, Meta, Microsoft vb. gibi teknoloji devleri de bu alana yatırım yapmaya başladı.

Şu anda metaverse üzerinde çalışan şirketlere bir göz atalım;

1-Epic Games

Video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Epic Games, başlıca iki metaverse stratejisine sahip. Birincisi, daha fazla oyuncuyu desteklemek için kullanıcı tabanını ve teknolojisini geliştirmeyi amaçlıyor. İkinci olarak da içerik yaratıcılarına metaverse için üç boyutlu profesyonel varlıklar yaratma konusunda yardımcı olmak istiyor.

Popüler oyun Fortnite’ın arkasındaki şirket olan Epic Games, metaverse‘i oluşturmaya her zaman hazırdı.

metaverse uzerinde calisan sirketler 2

2-Facebook (Meta)

Metaverse denilince belki de aklımıza ilk gelen Facebook’un metaverse hamlesi oluyor. Şirket adını bile Meta olarak değiştirerek, markası altındaki Facebook, Instagram ve Oculus VR ile bu konu hakkında ne kadar ciddi olduğunu gösterdi.

Ayrıca Meta’nın daha şimdiden metaverse anahtar unsurlarından birçoğuna sahip. Öyle ki Facebook CEO Mark Zuckerberg, metaverse’de; NFT’lerin, kripto para birimlerinin ve Blockchain’in önemine dikkat çekiyor.

metaverse uzerinde calisan sirketler

3-Nvidia

Nvidia, doğrudan kendine ait bir metaverse inşa etmese de önemli çalışmalar yürütüyor. 2021’de içerik oluşturucuların 3D modelleme, tasarım ve simülasyon üzerinde işbirliği yapabileceği Omniverse Enterprise’ı duyurdu. Omniverse, 3D grafikleri yapay zeka ve süper bilgi işlemle birleştirerek metaverse deposunun temellerini atıyor.

metaverse uzerinde calisan sirketler 3

4-Microsoft

Metaverse konusunda Microsoft’un sunduğu ilk teklif, 2022’de piyasaya sürülen Mesh for Teams yazılımı. Bu, pandemi sırasında güçlenen evden çalışma eğiliminin sonucunda ortaya çıkan bir metaverse akımı.

Söz konusu yazılım, kalıcı bir sanal ofis deneyimi yaratmak için standart cihazlarda ve VR başlıklarında yakın zamanda kullanılabilir olacak. Mesh for Teams yazılımı, dijital kimliğiniz olarak işlev görecek sanal bir avatar oluşturmaya odaklanıyor.

metaverse uzerinde calisan sirketler 4

5-Tencent

Tencent, dünyanın en büyük video oyunu satıcılarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıca; Tencent, Çin sosyal ağları ve mesajlaşma platformları olan WeChat ve Tencent QQ’nun da sahibi. Metaverse’ün gelişimi için bu platformların her ikisi de gerekli. Örneğin, Tencent QQ, web portalında halihazırda oyun, e-ticaret, müzik, film ve sesli sohbet özellikleri sunuyor. WeChat ise sosyal medya platformlarına bağlanabilen bir mobil ödeme uygulaması sağlıyor.

metaverse uzerinde calisan sirketler 5

Ayrıca metaverse üzerinde arazi nasıl alınır diye merak ederseniz detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
449.865,97 TL 3,75%
ethereumETH/TRY
31.119,66 TL 4,83%
tetherUSDT/TRY
18,85 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.009,00 TL 4,11%
xrpXRP/TRY
7,86 TL 1,56%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
7,48 TL 3,42%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 2,45%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 3,63%
Bağlantıyı kopyala