Melis Hazal Karagöz ile Kripto Bülten’de Geçen Haftanın Öne Çıkan Başlıkları

Melis Hazal Karagöz’ün sunduğu Kripto Bülten’in yedinci bölümü yayında. Geçen haftanın öne çıkanları arasında; Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin kripto varlık düzenlemeleri beklemesinden, Visa’nın, CryptoPunk satın alarak NFT dünyasına giriş yapmasına kadar birçok önemli gelişme var.

Konu Başlıkları;

Nelerden Bahsedildi?

Çinli teknoloji devi Xiaomi, kripto varlıkları, hızla büyüyen finansal hizmet işlerinin bir parçası haline getirme konusunda düzenlemelere dikkat çekiyor. Şirketin küresel başkan yardımcısı Manu Kumar Jain, The Economic Times’a yaptığı açıklamada, kripto varlıklar söz konusu olduğunda daha fazla düzenleyici netliğe ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Jain, özellikle, Xiaomi’nin çeşitli yargı alanlarındaki yasalara “Yüzde 100 uyumlu” olmak istediğini vurguladı.

– Bitcoin’e verdiği destekle öne çıkan yazılım şirketi MicroStrategy ve şirketin CEO’su Michael Saylor, konu hakkında açıklama yaptı. 24 Ağustos’ta yapılan bu açıklamaya göre şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 177 milyon dolar değerinde daha Bitcoin satın aldı. Ortalama satın alma fiyatı ise Bitcoin başına 45.294 dolar. Böylece şirketin elinde tuttuğu Bitcoin sayısı 108.992’ye ulaşmış oldu.

– PayPal, İngiltere’de kripto varlık hizmeti vermeye başlayacağını duyurdu. Birleşik Krallık’taki müşteriler yakında ödeme devinin çok konuşulan kripto varlık hizmetini deneyebilecek. Bu hizmet ile beraber İngiliz müşteriler artık Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash satın alıp tutabilecek. PayPal’dan Jose Fernandez da Ponte yaptığı açıklamada, kripto varlık birimi hizmetlerini diğer pazarlara da genişletme hedefinin olduğunu söyledi.

– Ödeme devi Visa, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla, dijital varlık bankası AnchorageDigital ile ortaklaşa gerçekleştirilen ilk NFT satın alımıyla beraber sanal ekonomiye göz kırptı. Visa, bir CryptoPunk satın alarak NFT piyasasına ilk adımını attı. CryptoPunks; insanları, maymunları, zombileri ve uzaylıları içeren 10.000 pikselli bir yüz koleksiyonu. Bunlar; her birinin kendine özgü nitelikleri olduğu ve 2017’de Larva Labs tarafından yaratılan non-fungibletoken’lar veya NFT’ler. Bu haberin duyulmasının ardından koleksiyondaki yaklaşık 90 NFT 1 saat içinde satıldı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 428.383,04 TL 0,39%
ethereum
Ethereum (ETH) 31.707,05 TL 3,52%
cardano
Cardano (ADA) 21,81 TL 9,83%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.015,17 TL 3,96%
tether
Tether (USDT) 8,32 TL 0,14%
xrp
XRP (XRP) 10,99 TL 0,31%
solana
Solana (SOL) 1.511,92 TL 25,29%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,40 TL 7,24%
polkadot
Polkadot (DOT) 282,06 TL 0,92%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,28 TL 0,47%
Copy link
Powered by Social Snap