bitcoinBTC/TRY
739.383,14 TL 0,12%
ethereumETH/TRY
45.849,33 TL 1,34%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.927,81 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
14,71 TL 5,66%
usd-coinUSDC/TRY
27,46 TL 0,02%
staked-etherSTETH/TRY
45.845,76 TL 1,18%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 1,37%
cardanoADA/TRY
6,86 TL 0,55%
solanaSOL/TRY
556,69 TL 3,19%

Paylaş

Matrixport uyardı: Altcoin çöküşü kapıda!

34535111

Kripto piyasasında gözler FTX‘in varlıklarına yönelik atacağı adıma çevrildi. FTX’in varlık satışı gerçekleştireceğine yönelik endişeler sert düşüşe yol açtı. Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport, altcoin’lerde çöküşün yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

altcoin

Matrixport: Risk sermayedarları satışa hazırlanıyor

Matrixport’un raporunda, FTX‘in kripto varlıklarını satan tek büyük şirket olmadığı, risk sermayesi fonlarının da yatırımcılarına para iade etme baskısı altında olduğu belirtildi.

Raporda, FTX’in kullanıcılara token yerine fiat para iade edebilmesi için en az 3,4 milyar dolarlık kripto satmasının muhtemel olduğuna yer verildi. Bu durumun nedeniyle yılın geri kalanında altcoin’lerde sert satışların olabileceği ifade edildi. Matrixport, FTX’in haftada 200 milyon dolarlık satış planı olduğunu dile getirdi. Böylece satışların 2023 sonuna kadar devam edebileceği ifade edildi.

İşte baskı altındaki bazı kripto varlıklar

Araştırma Müdürü Markus Thielen, FTX’in piyasadaki tek büyük satıcı olmadığına dikkat çekti. Thielen, kripto risk sermayesi fonlarının da büyük baskı altında olduğunu ifade etti. Thielen’e göre VC fonları yatırımcılarına iade için kripto varlıklarını nakde çevirmek zorunda kalacak. VC yatırımcıları tarafından tutulan bir başka kripto olan ApeCoin (APE) de 17 Eylül için planlanan bir kilit açma işlemine sahip.

FTX‘in elinde 1,16 milyar dolar değerinde SOL olduğu tahmin ediliyor. Bu bağlamda en fazla baskının SOL üzerinde olduğu ifade ediliyor. Borsanın 560 milyon dolarlık BTC’si bulunurken, az bilinen token’larda yüz milyonlarca doları var.

SOL’un haricinde baskı altında olan bir diğer kripto varlığın ise ApeCoin (APE) olduğu belirtildi. VC yatırımcılarının sahip olduğu APE’nin kritik kilit açılımı 17 Eylül’de gerçekleşecek. Axie Infinity’nin ise 20 Ekim’de kilit açılımı olacak

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala