Kripto Paraların Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Kripto Paralarin Fiyatlari Nasil Hesaplanir

Kripto para piyasaları son aylarda oldukça kötü bir performans sergiledi. 3 trilyon dolarlık altın günlerinden 1 trilyon doların altına kadar gerileyen kripto piyasası, beraberinde birçok şirketin de zor günler geçirmesine neden oldu. Bu noktada en çok dikkat çeken düşüşlerin başında ise Bitcoin (BTC) yer aldı. Bitcoin’in son 30 gün içerisinde yaklaşık olarak yüzde 40 düşüş yaşaması, yatırımcıları oldukça kötü etkiledi. Bu noktada akıllara bu fiyatın neden düştüğü ve fiyatın nasıl hesaplandığı soruları geldi. Biz de bu yazımızda sizlerle kripto paraların fiyatları nasıl hesaplanır sorusuna cevap arayacağız.

Kripto Paraların Değeri Nasıl Belirlenir?

Kripto para piyasalarında fiyat hesabı için birçok farklı algoritma kullanılmaktadır. Her borsa (Merkezi ve merkeziyetsiz) kendi işlem algoritmalarını kullanabilmektedir. Burada asıl faktör piyasa değeridir. Fiyat da bu piyasa değerinin hesaplanması ile bulunabilir. Ancak bu noktada piyasa değeri de birim fiyata endeksli olduğunda asli fiyatın teknik olarak bulunması gerekmektedir.

Belirli bir kripto para biriminin döviz kurunu hesaplamanız gerekiyorsa, en iyi seçeneğiniz hacim ağırlıklı ortalama fiyattır. Bu, birden fazla borsadaki farklı oranları ve her bir borsada işlem gören hacimle çarpmayı hesaba katar. Son olarak, fiyatlar için bahsettiğiniz borsa sayısına bölmeniz gerekmektedir.

Hacim ağırlıklı ortalama fiyat, size bir kripto para biriminin gerçek oranı hakkında oldukça iyi bir fikir verebilirken, hata payı da vardır. Bazı borsalar, kişisel kazanç için döviz fiyatlarını manipüle etmek için satış hacimlerini taklit eder. Ayrıca, bu yöntem insan hatasına eğilimlidir. Coinlayer gibi güvenilir bir API kullanmak, hesaplamalarınızı güvenli bir şekilde otomatikleştirmenize ve bu endişeleri azaltmanıza yardımcı olur.

Kripto Paralarin Fiyatlari Nasil Hesaplanir

Bununla birlikte bazı kritik ve karmaşık algoritmalar da hesaplama için kullanılmaktadır. Yukarıda görmüş olduğunu algoritma, mevcut borsa ticaret hacmi ile taban ticaret hacmi ve 24 saatteki min. fiyat’ın maks fiyatla toplanmasının yarısının, taban ticaret hacmi ile çarpımını hesaplar.

Böylece her benzersiz çift için, tüm borsalarda ağırlıklı ortalama fiyat hesaplanır. Her benzersiz çift için baz döviz cinsinden hacmi, tüm borsalarda bu çift için baz döviz ve karşıt dövizdeki hacimlerin toplamı olarak ele alınır. Böylece, tüm çiftleri indirip USD cinsinden fiyatlara dönüştürdükten sonra, bu kriptonun bulunduğu tüm çiftler için her bir kriptonun ağırlıklı ortalama fiyatı USD cinsinden hesaplanır. Ağırlıklandırma, çiftler halinde önceden hesaplanmış birikmiş hacimlere göre gerçekleşir.

Kripto Paraların Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Bu fiyat, teklif para birimi fiyatını USD’ye dönüştürmek için bir sonraki yinelemede kullanılacaktır.

Böylece varlığın anlık fiyatı hesaplanmış olur. Bu fiyat bazı aynı şekilde piyasa değerinin kullanımlası için de kullanılır.

Piyasa değeri ise bir kripto para biriminin, dolaşımdaki arzın kriptonun fiyatı ile çarpılmasıyla hesaplanır (piyasa değeri = Dönen Arz * Fiyat). Fiyat ise ters hesap kullanılarak yine benzer bir şekilde Fiyat= Piyasa Değeri / Dönen Arz formülü ile elde edilir.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala