bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,006.15 1.62%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,434.11 0.53%
bnb
BNB (BNB) $ 569.55 1.07%
solana
Solana (SOL) $ 158.32 1.22%
xrp
XRP (XRP) $ 0.576607 4.88%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.431828 4.04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.119677 4.01%

Kripto paralarda işlem vergisi ne kadar olacak?

kripto vergi türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yakında TBMM’ye geleceğini duyurduğu vergi düzenlemesinde kripto para detayı da yer alıyor.

Kripto paralara ilişkin yürütülen çalışmalar son düzlüğe girmiş durumda. Türkiye’nin kripto yasasında, çeşitli kurallar oluşturuldu ve bu kuralların yatırımcıları koruması amaçlandı. Borsaların şeffaflığından, kaldıraçlı işlemlerin yasaklanmasına kadar çeşitli detaylar yasa teklifinde yer aldı.

Türkiye’deki kripto yatırımcıları, kripto yasasında işlem vergisini merak etmeye başladı. Bloomberg, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto işlem vergisinde bir oran belirlediğini belirtti.

Kripto paralarda işlem vergisi belirlendi

Türkiye’de kripto düzenlemeleri tüm hızıyla devam ediyor. 16 Mayıs Perşembe günü basın mensuplarına açıklama yapan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri kripto düzenlemelerine ilişkin detayları paylaşmıştı. Mecliste tanıtılan bu yasa teklifinde, yatırımcıların korunmasına öncelik verildiği ifade edildi.

Yasa teklifinde vergiye dair tek detay, kripto borsalarının SPK’ya yüzde 1 ve TÜBİTAK’a yüzde 1 vergi ödemesi yönündeydi.

Yasa teklifinin meclise sunulmasıyla birlikte tartışmaların da dozu arttı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kripto işlemlerine vergi getireceği konuşulmaya başladı.

Haziran başlarında Bloomberg’e konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıklar üzerinde çok sınırlı bir işlem vergisi düşündüklerini, ancak henüz bunun planlandırılmadığını ifade etmişti.

Bloomberg, gün içinde yaptığı bir haberde kripto vergisinin netleştiğini öne sürdü. Bakanlık, son dönemde milyonlarca insanın alım satım yaptığı kripto paralara getireceği işlem vergisinde oranı belirledi. Kripto yatırımcıları, alım satımda yüzde 0,03 işlem vergisi ödeyecek. Resmi tahminlere göre bu oran hazineye yılda 3,7 milyar lira gelir sunacak.

Bloomberg’e göre, kripto işlemlerinden gelir elde edenlerden gelir vergisinin alınması da planlanıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala