bitcoinBTC/TRY
720.175,48 TL 0,14%
ethereumETH/TRY
43.195,61 TL 0,19%
tetherUSDT/TRY
27,12 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.709,66 TL 0,49%
xrpXRP/TRY
13,90 TL 0,33%
usd-coinUSDC/TRY
27,15 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
43.186,39 TL 0,05%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
6,62 TL 0,44%
solanaSOL/TRY
525,30 TL 1,24%

Paylaş

Kripto Para Ticaretini Artıracak Adımlar | Borsalar Doğuya Kayıyor!

Elif Tümen’in sunumuyla Kripto Bülten’de bu hafta Hong Kong’un bir kripto para merkezi olma yolundaki adımlarını sizler için derlediik. Çin ile yapılan görüşmelerin ardından yapılan açıklamaların etkisiyle global kripto para borsaları Hong Kong’da ticaret lisansı için başvuru yapmaya başladı.

Borsalar Doğuya Kayıyor!

Bitcoin veya kripto paralar denince akla gelen bazı şehirler var. Mesela Dubai, Singapur veya Texas. İşte bunların arasına yeni bir oyuncu katılmaya hazırlanıyor: Hong Kong.

Resmii adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, hali hazırda geleneksel finans dünyasının en büyük aktörlerinden biri konumunda. Her ne kadar yönetim ve ekonomik sistem açısından ayrı gibi gözükse de adından da kolayca  anlaşılabileceği gibi Çin’in doğrudan etkisi altında kalan bir bölge. Dolayısıyla kripto konusunda da sert yaptırımlarıyla bilinen Çin’den bağımsız hareket edebilme durumu yoktu.

Fakat Çin bu ay başında Blockchain ile ilgilendiğini ve bu alanda Pekin’de  bir merkez kurmak için çalışmalar yaptığını açıkladı. Kripto para sektörüne başlarda çok temkinli yaklaşmış olsa da Çin blockchain teknolojisiyle çoğu zaman yakından ilgilenmeye devam etti ve bu devasa ekosistemden uzak kalamayacaklarını anlamaları çok da uzun sürmedi.

İşte Çin’in bu hamlesini Hong Kong’un bir dizi aksiyonu takip etti.

Hong Kong’un bir kripto para merkezi olma özlemi uzun süredir vardı. Hong Kong hükümeti, kriptoyu düzenlemek ve perakende yatırımcıların Çin’in yaygın kripto yasağına zıt olabilecek doğrudan sanal varlıklara yatırım yapmasına izin vermek için kendi yasa tasarısını sunma fikrini gündeme getirdi. Biraz daha detaylandırmak gerekirse; Hong Kong yönetimi kripto hizmet sağlayıcıları için bir lisanslama rejimi oluşturmanın yanı sıra, lisanslı platformların perakende yatırımcılara hizmet vermesine izin verilip verilmeyeceği ve bu hizmetlerin hangi koruma önlemleri altında sunulması gerektiği konusunda da görüş istedi.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala