bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,296.03 3.93%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,698.59 5.21%
bnb
BNB (BNB) $ 595.57 2.68%
solana
Solana (SOL) $ 165.42 5.77%
xrp
XRP (XRP) $ 0.526946 0.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.462263 4.38%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.163157 3.10%

Kripto Para Ticaretini Artıracak Adımlar | Borsalar Doğuya Kayıyor!

Elif Tümen’in sunumuyla Kripto Bülten’de bu hafta Hong Kong’un bir kripto para merkezi olma yolundaki adımlarını sizler için derlediik. Çin ile yapılan görüşmelerin ardından yapılan açıklamaların etkisiyle global kripto para borsaları Hong Kong’da ticaret lisansı için başvuru yapmaya başladı.

Borsalar Doğuya Kayıyor!

Bitcoin veya kripto paralar denince akla gelen bazı şehirler var. Mesela Dubai, Singapur veya Texas. İşte bunların arasına yeni bir oyuncu katılmaya hazırlanıyor: Hong Kong.

Resmii adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, hali hazırda geleneksel finans dünyasının en büyük aktörlerinden biri konumunda. Her ne kadar yönetim ve ekonomik sistem açısından ayrı gibi gözükse de adından da kolayca  anlaşılabileceği gibi Çin’in doğrudan etkisi altında kalan bir bölge. Dolayısıyla kripto konusunda da sert yaptırımlarıyla bilinen Çin’den bağımsız hareket edebilme durumu yoktu.

Fakat Çin bu ay başında Blockchain ile ilgilendiğini ve bu alanda Pekin’de  bir merkez kurmak için çalışmalar yaptığını açıkladı. Kripto para sektörüne başlarda çok temkinli yaklaşmış olsa da Çin blockchain teknolojisiyle çoğu zaman yakından ilgilenmeye devam etti ve bu devasa ekosistemden uzak kalamayacaklarını anlamaları çok da uzun sürmedi.

İşte Çin’in bu hamlesini Hong Kong’un bir dizi aksiyonu takip etti.

Hong Kong’un bir kripto para merkezi olma özlemi uzun süredir vardı. Hong Kong hükümeti, kriptoyu düzenlemek ve perakende yatırımcıların Çin’in yaygın kripto yasağına zıt olabilecek doğrudan sanal varlıklara yatırım yapmasına izin vermek için kendi yasa tasarısını sunma fikrini gündeme getirdi. Biraz daha detaylandırmak gerekirse; Hong Kong yönetimi kripto hizmet sağlayıcıları için bir lisanslama rejimi oluşturmanın yanı sıra, lisanslı platformların perakende yatırımcılara hizmet vermesine izin verilip verilmeyeceği ve bu hizmetlerin hangi koruma önlemleri altında sunulması gerektiği konusunda da görüş istedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala