bitcoinBTC/TRY
1.270.789,41 TL 0,59%
ethereumETH/TRY
65.428,51 TL 0,28%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.740,60 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
18,77 TL 3,94%
solanaSOL/TRY
1.837,27 TL 0,41%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
65.383,68 TL 0,48%
cardanoADA/TRY
12,93 TL 3,86%
dogecoinDOGE/TRY
2,81 TL 4,98%

Paylaş

Honda iddiası, kafaları karıştırdı: Kripto ile ödeme alacak mı?

honda

Otomobil üreticisi Honda, kripto ödeme seçeneği iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Honda iddiaları reddederken, politika değişikliğine gidileceğine dair bir işaret vermedi. Şirketin doğrudan kripto ödemesi kabul etmediği ancak aracılar üzerinden kripto varlıklarla otomobil alınabileceği ifade edildi.

honda 1

Honda, kripto ödemesi kabul etmiyor

Honda, kripto ödemesi kabul ettiği iddialarına netlik kazandırdı. Daha önce şirketin ödeme aracı olarak kripto kabul etmeye başladığı bildirilmişti. Şirket, kripto ödemelerini kabul ettiğine yönelik haberleri reddetti. Açıklamada, “American Honda ödeme olarak kripto para kabul etmemektedir. Bu politikada değişiklik yapıldığına ilişkin son haberler yanlıştır” ifadeleri kullanıldı. Şirket sözcüsü, kripto konusundaki tutumlarına ilişkin ise daha fazla ayrıntı vermedi.

FCF Pay’den açıklama

Honda’nın doğrudan kripto kabul etmediği ancak otomobil satın almak için FCF Pay gibi kripto para ödeme platformlarının kullanılabileceği ifade edildi. FCF Pay İşletme Müdürü Joseph Parkin, platformda kripto kullanılarak satın alınabilecek tek otomobil markası Honda değil. Parkin, listede Mercedes, BMW, Ford, Nissan ve Mitsubishi dahil olmak üzere daha fazla markanın yer aldığını söyledi. Parkin, kriptonun gerçekten dijital nakit olarak hareket ettiğine vurgu yaptı. Uygulama, şu anda yalnızca ABD’de kullanılabiliyor.

Hizmet şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut. Yine de FCF Pay, Meksika’da, birkaç Latin Amerika ülkesinde, birden fazla Afrika ülkesinde ve Asya’da kriptodan fiata fatura ödemesi gerçekleştirmek için ek ortaklarla birlikte çalışıyor. Fatura ödeme sistemi Eylül 2023’te hayata geçti ve Bitcoin, Ether, XRP, Tether, USD Coin ve diğerleri gibi paraları kullanarak 3 $ artı %2 ücret karşılığında ürün satın alınmasına olanak sağladı.

FCF Pay’in kripto ödemelerini etkinleştirmek üzere Honda gibi şirketlerle ortaklığa girmediği de aktarıldı. Parkin, “Sistemimiz müşterilerin kripto paralarla ödeme yapmasına izin veriyor. Sistemde yer alan yaklaşık 21 bin şirket, ödeme toplayıcı ortağımız aracılığıyla fiat para alıyor” dedi.

Diğer taraftan lüks otomobil devi Ferrari, kripto para ile ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. Benzer bir uygulamayı Tesla da hayata geçirmiş ancak daha sonra askıya almıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala