bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,183.00 1.96%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,519.89 0.34%
bnb
BNB (BNB) $ 611.71 0.33%
solana
Solana (SOL) $ 148.78 2.45%
xrp
XRP (XRP) $ 0.478685 2.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.422899 2.40%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.142478 1.77%

Halving öncesi Bitcoin’de beklentiler ne yönde?

kripto borsasi bitrota sorusturmasinda 10 bin 640 yil hapis istemifdbgfb

Bitcoin (BTC) ağında madenci ödüllerinin yarı yarıya azaldığı halving olayı yaklaşırken sektörden art arda fiyat tahminleri geliyor. DecenTrader kucusu Flibflib, BTC fiyatının halving öncesinde oldukça hareketli haftalara şahit olacağı yönünde yorumlar yaptı. 

Flibflib, Mart ayının ikinci haftasında Bitcoin fiyatının alımlarla birlikte 49 bin dolar seviyesine ulaşacağını öngördü. Analist, yılın son çeyreğinde ise BTC’nin yeni rekorlar kıracağını tahmin etti.

bitcoin btc

“Bitcoin yarılanmasına iki buçuk ay kaldı. Halving’den en geç altı hafta önce yatırımcıların beklentiyi satın almasını bekliyorum.”

DecenTrader kurucusu, yarılanma sonrası ise 2020’ye benzer şekilde bir düzeltme yaşanacağına inanıyor:

“Yarılanmanın ardından, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması 220-240 gün sürdü. Benzer bir senaryo bekliyorum.”

Bitcoin için olası riskler

Flibflib’in orta vadeli iyimser beklentilerine karşın bazı uzmanlar Bitcoin’de rekor seviyelerin 2025 sonuna kadar gelmesini beklemiyor. BitMEX kurucusu Arthur Hayes, enflasyon oranlarının düşmediği takdirde Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek tutacağını, bu nedenden ötürü BTC gibi riskli varlıklardan kaçış olacağı yorumunu yapmıştı.

Son haftalarda Kızıldeniz’de süregelen gerginlik, ticaret gemilerinin nakliye maliyetlerinde büyük yükselişlere yol açtı. Üreticilerin lojistik giderlerindeki artış fiyatlara yansıdığı takdirde genel enflasyonda bir yükselişin görülmesi mümkün.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala