bitcoinBTC/TRY
1.270.847,25 TL 3,65%
ethereumETH/TRY
65.545,92 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.657,31 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
1.816,45 TL 3,30%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
65.595,08 TL 1,75%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 10,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 11,28%

Paylaş

Gary Gensler, kripto sektörünü sert sözlerle hedef aldı

gary

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı (SEC) Gary Gensler, kripto paraların menkul kıymet yasalarına tabi olduğunu dile getirdi.

Geçmişte Bitcoin savunucusu olarak bilinen ve kripto para birimleriyle ilgili üniversitede dersler veren Gensler, SEC Başkanı olduğundan beri bu tutumundan tamamen uzaklaşmış durumda.

SEC Başkanı, 2023 Menkul Kıymetler Uygulama Forumu için hazırladığı konuşmada, kripto şirketlerinin geleneksel finans şirketleriyle aynı kurallara tabi olduğunu tekrarladı.

“Kripto varlık menkul kıymetleri piyasasında, yatırımcıların daha az korunmasını hak ettiğini gösteren hiçbir emare yok.
Kongre, 1933 veya 1934’te menkul kıymet yasalarına yalnızca hisse senetleri ve tahvillerin tabi olduğunu söyleyebilirdi. Kongre bunun yerine menkul kıymet tanımına ‘yatırım sözleşmesi’ de dahil olmak üzere uzun bir liste ekledi”

Gensler’dan sert ifadeler

SEC Başkanı, kripto sektöründeki mevcut sorunların şaşırtıcı olmadığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu sektör, dolandırıcılık, iflas ve kara para aklamayla dolu bir alandır. Pek çok kuruluş, Satoshi Nakamoto’nun ünlü whitepaper’ından çok önce yayımlanan yasaların ötesinde faaliyet gösterdiğini iddia ederken, açılan davalar sırasında da yasaların korumasına başvurma konusunda hızlı davranıyor”

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala