bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,296.76 1.41%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,560.39 1.15%
bnb
BNB (BNB) $ 608.51 0.43%
solana
Solana (SOL) $ 144.58 2.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.481571 0.26%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.411409 2.72%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.136791 4.00%

Fetch.AI (FET) Nedir? FET Coin Yorum ve Geleceği

111

Fetch.ai, Fetch.ai’nin üzerine inşa edilmiş yeni nesil güçlü uygulamalara olanak sağlamak için bir blok zinciri makine öğrenme ağını ve FET kripto ekonomisini birleştirir.

Fetch.AI ağı, Otonom Ekonomik Ajanlar olarak da bilinen dijital ikizler aracılığıyla blok zinciri teknolojisi ile makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI) yeteneklerini birleştirir. Bu aracılar, tedarik zinciri, sağlık, seyahat ve DeFi gibi veri yoğun sektörleri kapsayan ürünleri etkinleştirmek için kullanılabilecek geniş veri kaynakları arasındaki noktaları birleştirir.

Fetch.ai Nedir?

2017’de kurulan ve Mart 2019’da Binance’de IEO aracılığıyla başlatılan Fetch.AI, kripto ekonomisine sahip açık, izinsiz, merkezi olmayan bir makine öğrenimi ağı oluşturan bir yapay zeka (AI) laboratuvarıdır. Fetch.ai, küresel veri ağından yararlanan görevleri yürütmek için özerk AI kullanarak herkesin bağlanabileceği ve güvenli veri kümelerine erişebileceği izinsiz bir ağ ile AI teknolojisine erişimi demokratikleştirir. Fetch.AI modeli, DeFi ticaret hizmetlerini optimize etme, ulaşım ağları (park etme, mikro mobilite), akıllı enerji şebekeleri ve seyahat gibi kullanım durumlarına dayanmaktadır, esasen büyük ölçekli veri kümelerine dayanan herhangi bir karmaşık dijital sistem. 

Fetch.ai Protokol Yapısı

Fetch.ai blok zinciri, Cosmos-SDK’ya dayalı bir zincirler arası protokoldür ve zincir üzerinde gelişmiş şifreleme ve makine öğrenimi mantığının uygulanmasına izin vermek için Cosmwasm adlı yüksek performanslı WASM tabanlı akıllı sözleşme dilini kullanır. Bu katman, ağın fikir birliği yoluyla güvence altına alınmasından sorumludur. Ayrıca, dijital ikiz uygulamalarını destekleyen stake etme, yönetişim ve kimlik hizmetleri sağlar. Fetch.ai blok zinciri, ağın güvenliğini sağlamak için Cosmos protokolünün Tendermint Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasının değiştirilmiş bir versiyonuna dayanır. Fetch.ai blok zinciri Cosmos tabanlı olduğundan, blok zincirler arası iletişim (IBC) protokolü aracılığıyla Cosmos ekosistemindeki diğer blok zincirleriyle birlikte çalışabilir. 

1 MnEA9149BnI0Uf7dAU40zA

ERC-20 ve Yerel FET Tokeni 

Fet coin, bir yardımcı program tokeni ve platformdaki birincil değişim aracı olarak kendi yerel kripto para birimi FET’ten yararlanır. FET, ağ işlem ücretlerini ödemek, yapay zekayı dağıtmak ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılır. Kullanıcılar ayrıca, Proof-of-Stake konsensüs mekanizması aracılığıyla ağın güvence altına alınmasına katılmak için FET’i stake etmeyi ve doğrulayıcı düğümlere katkıda bulunma karşılığında ödüller kazanmayı seçebilirler. 

Hem Ethereum ekosisteminde kullanılabilen bir ERC-20 tokeni hem de Binance Akıllı Zincir Ağı boyunca kullanılabilen bir BEP-20 tokeni olarak yerel biçiminde var olan yaklaşık bir milyar FET’lik maksimum arz vardır. FET, gerektiğinde Fetch.ai blok zinciri ana ağı veya ERC-20 sürümü için 1:1 oranında bir token köprüsü aracılığıyla kolayca değiştirilebilir. Fetch.ai ana ağında bahis oynamak, kullanıcılar için önemli ölçüde daha düşük işlem ücretleri ile kullanıcılara yüksek ödüller kazandırabilir. 

Fetch.ai Ekosistemi

Fetch.ai, veri sistemlerine erişimi merkezsizleştiren çok aracılı sistemleri kullanan teknoloji sağlıyor. Bu yardımcı program, bir dizi kullanım durumu ve sektör için geçerlidir. Fetch.ai organizasyonu tarafından bir dizi proje ve kullanım örneği oluşturulurken, Fetch.ai teknolojisi kullanılarak oluşturulan hızla büyüyen bir bağımsız proje yelpazesi de bulunmaktadır. Fetch.ai ekosisteminde DeFi, mobilite ve sağlık gibi sektörlerde ortaya çıkan araçlar, projeler ve platformlar bulunur: 

Mettalex: Merkezi olmayan bir kripto ve emtia türevleri ticaret platformu olan Mettalex, emtia piyasalarındaki önden koşma, zayıf likidite, fiyat manipülasyonu ve marj çağrıları şeklinde değer kaybı gibi sorunlu noktaları ele alıyor.

Mobix: Sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik eden merkezi olmayan bir mikro mobilite pazarı. 

Catena-X: Fetch.ai, otomotiv değer zinciri boyunca verimli ve güvenli bilgi alışverişi için açık bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan Catena-X Otomotiv Ağının bir parçasıdır. Bulut tabanlı ağ, küresel ortakları, kullanıcıları ve ekipman tedarikçileri ile birlikte Avrupa araç endüstrisindeki tüm şirketlere açılacaktır. 

Toplu Öğrenme: Fetch.AI toplu öğrenme modülü, dağıtılmış tarafların herhangi bir bireysel katılımcıyla temel verileri paylaşmadan makine öğrenimi modellerini eğitmek için birlikte çalışmasına olanak tanıyan bir araçtır. Blok zinciri teknolojisini ve AI öğrenme yeteneklerini kullanarak, özel verilere erişmeden özel verilerden öğrenmek için ağını destekler ve eğitir. 

COVID-19 tespiti: Sağlık sektöründen birden fazla katılımcı, göğüs röntgenlerinde COVID-19’u tespit etmek için Fetch.ai’nin Kolektif Öğrenimini kullanarak bir makine öğrenimi algoritması eğitti. Bu denemeler sırasında, eğitimli AI modeli, 1.434’ten fazla göğüs röntgeni görüntüsünden oluşan bir eğitim setinden COVID-19 vakalarını %90 doğrulukla doğru bir şekilde tanımladı.

Kanser hücresi tespiti: Toplu Öğrenme üzerine Poznan Süper Bilgi İşlem Ağı Merkezi (PSNC) ile ortaklaşa Fetch.ai ve PSNC, gelecekte hastaların kan veya doku biyopsilerinde dolaşan kanser hücrelerini belirlemek ve saptamak için dünya çapındaki hastaneler ve araştırma merkezleri için algoritmalar eğitecek. 

Bosch ve Fetch.ai – Öngörücü Bakım: Öngörücü bakım, makinelerde olası arızaları oluşmadan önce belirleyen bir süreçtir. Bosch, üretim makinelerinin olası arızalarını belirlemek için veri gizliliğini korurken Bosch’un makinelerindeki olası arızaları tahmin etmek için Fetch.ai’nin Toplu Öğrenme özelliğini kullanıyor.

Coearn PAINT: Bu, yaratıcı gruplarının Machine Learning kullanarak otomatik olarak NFT oluşturmasına olanak tanıyan bir sanat oluşturma platformudur. Her parça benzersizdir ve OpenSea’de müzayede yoluyla satılır.

Fetch.ai’nin kendi kullanım örnekleri arasında, kullanıcıların likidite havuzlarını ve diğer önemli unsurları yönetme sürecini otomatikleştirmek için Fetch.ai teknolojisini kullanarak kripto varlıklarını birden fazla zincirde yönetmelerine ve korumalarına olanak tanıyan Botswap.fi gibi dApp’ler bulunur. Fetch.ai ayrıca, kullanıcıların teslimat hizmetleriyle birçok merkezi paket hizmetinin sunabileceğinden daha uygun maliyetli ve özel olarak etkileşim kurmasını sağlayan bir Merkezi Olmayan Teslimat Ağı geliştiriyor. 

Fetch.ai’nin çok aracılı sistemlerinin merkezi olmayan bir dijital ekonomi oluşturmak için yararlanabileceği bir dizi kullanım durumu olduğu açıktır. Seyahat veya konser ekonomisi gibi hizmet sektörlerinden mobilite veya tedarik zinciri yönetimi gibi otomasyona ve makine öğrenimine dayanan sektörlere kadar, çok aracılı sistemler verilere erişimi merkezden uzaklaştırabilir ve mevcut veri tekellerini bozabilir. 

FET Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FET Coin 48,79 TL TL’den işlem görüyor. FET Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -5.82% değişim gösterdi. FET Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise $ 163,746,259 dolar, toplam piyasa değeri ise $ 3,767,030,379 dolar seviyesinde.

FET Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 FET Coin $ 1.49 dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle FET Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 1,19 dolarla kaydetti. Bununla birlikte FET yılın en düşük seviyesini ise 0.1605 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ramazan Eles

Medyascope'ta editörlük, Habervakti.com'da editörlük ve sosyal medya yöneticiliği yaptı. Teknoloji haberleri sunan Techgirisim.com'u kurdu. Daha sonra Haberler.com'da editörlük yaptı. Ardından Beyaz Gazete, Haber365, Enigma Artı, Popüler Ekonomi gibi platformlarda kısa süreli çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala