Estonya Bitcoin’e Sıcak Bakmıyor

Estonya

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Estonya’nın Bitcoin varlığını yasal bir para birimi kabul etme konusunda El Salvador’u takip etmeyi planlamadığını açıkladı.

Kallas, ülkenin şu anki ekonomik durumunun, kripto para birimleri konusunda çok dikkat gerektirdiğini belirtti. 

Diğer yandan önde gelen kripto para borsalarından Coinbase bile ulusunun hükümetini Bitcoin’i yasal ihale yapmaya çalışıyor. Şu an itibariyle Kallas “bu konuda olumluhissetmediğini ifade etti.

estonya basbakani 10 afgan multeciyi ulkemize almaya haziriz xh9bMHZ7

Estonya Başkanı’nın Bitcoin Geçmişi

Kısa süre önce seçilen Estonya Başbakanı Kaja Kallas, kripto para birimleri konusunda başından beri oldukça olumsuz bir tutum sergiliyor. Ülkenin lideri, bu tür dijital varlıkların siber saldırılarda ve fidye yazılımlarında büyük rol oynadığına inanıyor. Bu ve benzeri nedenlerle, ülkenin yakın zamanda Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesi şu an için olası gözükmüyor.

Diğer taraftan Kallas, El Salvador’un Bitcoin’i yasal ihale yapma hareketini de hâlihazırda desteklemediğini belirtelim. 

Estonya’nın El Salvador gibi kripto paraları kabul edip etmeyeceği sorulduğunda ise Kallas, bu olasılığı El Salvador‘u örnek göstererek kararlı bir şekilde reddetti:

“El Salvador’da gördüklerim, anladığım kadarıyla o kadar da iyi gitmiyor.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 409.022,84 TL 2,64%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.724,18 TL 7,06%
cardano
Cardano (ADA) 20,93 TL 4,24%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,27%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.647,92 TL 3,02%
xrp
XRP (XRP) 9,45 TL 2,99%
solana
Solana (SOL) 1.359,92 TL 0,83%
polkadot
Polkadot (DOT) 301,82 TL 2,33%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,08 TL 1,96%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,21%
Copy link
Powered by Social Snap