bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,913.39 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,472.48 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 576.28 0.01%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.582743 6.46%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.441597 1.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122198 1.89%

El Salvador, Yabancı Yatırımcılar için Bitcoin Vergi Muafiyeti Yolunda

el salvador yabanci yatirimcilar icin bitcoin vergi muafiyeti yolunda

El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi ilan etmişti. Bu olayın etkileri halen devam ediyor. Son olarak çıkan habere göre, El Salvador hükümeti, yabancı yatırımcılar için Bitcoin vergi muafiyeti üzerinde çalışıyor. Bu hamleyle birlikte, girişimciler ve yatırımcılar ülkeye çekilecek.

Konuyla ilgili açıklamalar El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı tarafından yapıldı. Bir yayına katılan Javier Argueta, yatırımcılar için planlanan vergi muafiyetlerine dair konuştu.

El Salvador, Bitcoin Vergi Muafiyeti ile Yabancı Yatırımcı Çekecek

Başkan Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, girişimcileri ve yatırımcıları ülkede iş yapmaya teşvik edecek olan muafiyetlerle ilgili açıklamalar yaptı. Argueta, bir kişinin Bitcoin’de varlıkları varsa ve bunlardan yüksek kar elde ederse, vergi alınmayacağını söyledi.

Argueta‘nın şu sözleri de dikkat çekti:

“Sermaye kazancı yok, kira yok, vergi yok. Bu çok dikkat çeken bir cazibe”

Aynı zamanda hukuk danışmanı, ülkenin uyum önlemlerini uygulamak için de uluslararası kuruluşlara birlikte çalışacaklarının altını çizdi.

el salvador yabanci yatirimcilar icin bitcoin vergi muafiyeti yolunda 2

Bitcoin ile ilgili kararın resmiyete dökülmesinin ardından yüksek talep nedeniyle devletin elektronik cüzdanı olan Chivo’nun sistemin bir aksaklık yaşanmıştı. Ancak, bu sorun kısa süre içinde çözüldü. Hükümet, vatandaşların kolay işlem yapabilmeleri için 200 Chivo ATM’sini belirli noktalarda konumlandırdı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala