DeFi Protokolü Solend’den Balina Krizi için İkincil Oylama

DeFi Protokolü Solendden Balina Krizi için İkincil Oylama

Kripto para piyasalarında yaşanan son düşüş, beraberinde birçok projenin işleyiş şekline de oldukça etki etti. Başta Celsius olmak üzere projelerin işlemlerini askıya alması, kullanıcıları kızdırırken, diğer projeler de bu tür çözümlere başvurmak zorunda kalmadan çözümler geliştirmek üzerine çalışmalarını yürütüyorlar. Son olarak Solana Blockchain ağı üzerine kurulu DeFi protokolü Solend, platformda soruna yola açan balina için kararı geri çekti.

DeFi Protokolü Solendden Balina Krizi için İkincil Oylama 2

Solend’den Balina Krizi için Yeni Öneri

Solana ağına kurulu DeFi Platformu Solend, son günlerde önemli bir sorun ile karşı karşıya. Protokolün en büyük adresi şu anda 100 milyon doların üzerine varlığa sahip. SOL ve USDC gibi token’lar için bir kripto lending hizmeti sunan Solend, yönetim token’ı sahiplerine teklifi oylamaları için altı saat verdi. Oylamanın kısaltıma sebebi olarak açıklama yapan Solend geliştiricisi yayımladığı blog gönderisinde şu detaylara yer verdi:

“1 günlük oylama süresinin hâlâ kısa olduğunun farkındayız. Ancak sistemik riski ve normal kullanıcıların USDC’yi geri çekemeyeceği gerçeğini ele almak için hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Topluluğumuzdan önümüzdeki birkaç gün içinde yönetimde aktif olmalarını istiyoruz. Oylama zamanı gelecekteki bir teklifte tekrar gözden geçirilecek” 

Balina Neden Risk Oluşturuyordu?

Solana’nın (SOL) 22.30 doların altına düşmesi durumunda, balinanın hesabı borçlarının yüzde 20’sine (21 milyon dolar) kadar tasfiye edilebilir hale geliyor. Tasfiye sistemleri genellikle DEX‘ler üzerinde satış yaptığından, piyasanın böyle bir işlemi gerçekleştirmesi oldukça zor. Bu, uzmanlara göre Solana ağını zorlayarak kaosa neden olabilir. Tasfiye sistemleri özellikle aktif olacak ve geçmişte Solana’nın düşmesine neden olduğu bilinen tasfiye işlevini spam gönderebilecekler. Riskle ilgili endişeler nedeniyle, birçok kullanıcı hâlihazırda geri çekilmiş durumda.

Geliştirici ekip tarafından yapılan açıklamada, yaşanan olay hakkında balina ile iletişime geçmeye çalıştıkları belirtildi.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
321.515,41 TL 0,23%
ethereumETH/TRY
17.702,05 TL 0,67%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,09%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
3.645,77 TL 0,52%
binance-usdBUSD/TRY
16,79 TL 0,12%
xrpXRP/TRY
5,33 TL 1,62%
cardanoADA/TRY
7,56 TL 0,30%
solanaSOL/TRY
552,62 TL 0,31%
dogecoinDOGE/TRY
1,12 TL 0,36%
Bağlantıyı kopyala