bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 63,501.01 2.00%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,382.95 1.70%
bnb
BNB (BNB) $ 568.23 0.59%
solana
Solana (SOL) $ 160.07 0.65%
xrp
XRP (XRP) $ 0.547938 4.62%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.420572 4.69%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.118349 2.35%

CoinEx saldırısında Kuzey Kore detayı

fbi lazarusu dogruladi2

Kripto piyasası dün yeni bir siber saldırıyla sarsıldı. Kripto borsası Coinex‘in cüzdanlarından büyük miktarlarda fon çıkışı yaşandı. 54 milyon dolarlık saldırının, Kuzey Koreli hacker’lar ile bağlantılı olabileceği iddia edildi.

kuzey koreli lazarus ile ilgili yeni iddia1

CoinEx’e siber saldırı: Arkasında Lazarus mu var?

54 milyon dolarlık CoinEx saldırısının arkasında Kuzey Koreli hacker’ların olabileceği belirtildi. İddialar blockchain dedektifi ZachXBT’den geldi. ZachXBT’nin paylaştığı bilgilere göre CoinEx saldırısından sonra kullanıcılan cüzdanlar, Stak’a yapılan saldırıya da karıştı.

Söz konusu cüzdanların kripto platformlarını hedef almasıyla ünlü Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus ile bağlantılı olduğu kaydedildi. Kripto bahis platformu Stak’a yapılan saldırı 41 milyon dolarlık zarara yol açmıştı. Kullanılan adreslerden birinin hafta başında Stake saldırganı tarafından doğrudan finanse edildiği ve CoinEx saldırısından token aldığına yer verildi.

CoinEx borsasına yapılan saldırı ile 54 milyon dolar değerinde kripto varlık çalınmıştı. Borsa, saldırıya karışan bazı cüzdanların ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. Hacker’lar, borsanın cüzdanlarında zayıflıktan faydanalarak, ETH, XRP, TRX, MATIC, SOL, KDA ve XDA’ları farklı cüzdanlara aktardı.

CoinEx, saldırıdan etkilenen fonların toplam kullanıcı varlıklarının küçük bir kısmını oluşturduğunu ve borsada kalan tüm varlıkların güvende olduğunu açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala