bitcoinBTC/TRY
738.640,07 TL 2,52%
ethereumETH/TRY
45.184,47 TL 3,45%
tetherUSDT/TRY
27,33 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.877,63 TL 1,43%
xrpXRP/TRY
13,94 TL 2,20%
usd-coinUSDC/TRY
27,33 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
45.169,43 TL 3,41%
cardanoADA/TRY
6,80 TL 1,75%
dogecoinDOGE/TRY
1,68 TL 1,63%
solanaSOL/TRY
545,66 TL 4,41%

Paylaş

CoinEx saldırısında Kuzey Kore detayı

fbi lazarusu dogruladi2

Kripto piyasası dün yeni bir siber saldırıyla sarsıldı. Kripto borsası Coinex‘in cüzdanlarından büyük miktarlarda fon çıkışı yaşandı. 54 milyon dolarlık saldırının, Kuzey Koreli hacker’lar ile bağlantılı olabileceği iddia edildi.

kuzey koreli lazarus ile ilgili yeni iddia1

CoinEx’e siber saldırı: Arkasında Lazarus mu var?

54 milyon dolarlık CoinEx saldırısının arkasında Kuzey Koreli hacker’ların olabileceği belirtildi. İddialar blockchain dedektifi ZachXBT’den geldi. ZachXBT’nin paylaştığı bilgilere göre CoinEx saldırısından sonra kullanıcılan cüzdanlar, Stak’a yapılan saldırıya da karıştı.

Söz konusu cüzdanların kripto platformlarını hedef almasıyla ünlü Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus ile bağlantılı olduğu kaydedildi. Kripto bahis platformu Stak’a yapılan saldırı 41 milyon dolarlık zarara yol açmıştı. Kullanılan adreslerden birinin hafta başında Stake saldırganı tarafından doğrudan finanse edildiği ve CoinEx saldırısından token aldığına yer verildi.

CoinEx borsasına yapılan saldırı ile 54 milyon dolar değerinde kripto varlık çalınmıştı. Borsa, saldırıya karışan bazı cüzdanların ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı. Hacker’lar, borsanın cüzdanlarında zayıflıktan faydanalarak, ETH, XRP, TRX, MATIC, SOL, KDA ve XDA’ları farklı cüzdanlara aktardı.

CoinEx, saldırıdan etkilenen fonların toplam kullanıcı varlıklarının küçük bir kısmını oluşturduğunu ve borsada kalan tüm varlıkların güvende olduğunu açıkladı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala