bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,410.26 0.32%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,142.45 2.82%
bnb
BNB (BNB) $ 562.37 2.08%
solana
Solana (SOL) $ 142.38 3.10%
xrp
XRP (XRP) $ 0.494291 1.66%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.464574 2.04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.153385 1.34%

Circle’ın Sorunlu Geçen Hafta Sonu, Düzenleyici Riskini Artırıyor

circlein sorunlu gecen hafta sonu duzenleyici riskini artiriyor

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı olan Circle, geçtiğimiz günlerde bir likidite paniğinin ortasında kalmıştı. Şirketin amiral gemisi ürünü olan USDC, bu süreçte dolar sabitini kaybetmişti. Bununla birlikte Circle, USDC’nin dolar sabitini onarmak adına 36 saate ihtiyaç duymuştu. Circle’ın bu durumu düzenleyici kurum tarafından incelenme riskini artırıyor.

Circle’ın Yaşadığı Sorun Düzenleyici İncelemesi Başlatabilir

Bloomberg haberine göre, Circle’ın stablecoin’i olan USDC’de yaşadığı durum, 36 saatte normale dönmüştü. Circle’ın yaşamış olduğu bu durum 36 saat içerisinde çözülmüş olsa da şirketin, düzenleyiciler tarafındaki itibarını düzeltmek daha uzun sürebilir.

Son on yılın en büyük ABD banka başarısızlıklarının yaşandığı bir dönemde düzenleyici kurumlar, Circle’ın USDC sorunu ile de mücadele etti. Circle’ın stablecoin’i olan USDC, dolar karşısında desteklenen bir stablecoin olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak Silicon Valley Bank’ın kapatılmasıyla birlikte USDC, dolar karşısında sabitini kaybetti.

circlein sorunlu gecen hafta sonu duzenleyici riskini artiriyor 2

Yaşanan bu durum, risk yönetimi uygulamaları, düzenleyicilerin stablecoin’lere ve onların arkasındaki şirketlere yakından ilgi gösterdiği bir anda gerçekleşti. Konu hakkında açıklama yapan Duke Üniversitesi’ndeki finans profesörü Campbell Harvey şu ifadeleri kullandı:

Merkezi stablecoin alanında açık ara kazanan şirketlerin başında Circle geliyordu. Şirketin yaşamış olduğu bu durum onlar için hiç iyi olmadı. Circle’ın kullanıcıların ve düzenleyicilerin güvenlerini yeniden geri kazanabilmeleri için yapacakları çok şey bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala