bitcoinBTC/USD
$ 63,054.89 6.19%
ethereumETH/USD
$ 3,495.57 4.38%
cardanoADA/USD
$ 0.691897 7.90%
xrpXRP/USD
$ 0.599591 1.64%
bnbBNB/USD
$ 412.41 0.39%
solanaSOL/USD
$ 130.51 14.69%
avalanche-2AVAX/USD
$ 43.52 7.59%
dogecoinDOGE/USD
$ 0.129657 30.68%
tronTRX/USD
$ 0.142885 0.44%
chainlinkLINK/USD
$ 20.29 3.61%
matic-networkMATIC/USD
$ 1.05 0.25%
aptosAPT/USD
$ 12.10 2.94%
arbitrumARB/USD
$ 2.01 3.66%
optimismOP/USD
$ 3.93 2.27%

Paylaş

Bitcoin Dominance (BTC.D) Nedir?

bitcoin dominance btcd nedir

Bitcoin dominance, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki pazar payını belirleyen metriktir.

Bitcoin Dominance (BTCD) nedir?

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ve Bitcoin’in pazar payı şeklinde de ifade edilen Bitcoin dominance, lider kripto para biriminin piyasadaki pazar payını ifade eder.

Bitcoin (BTC) ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürülen dijital bir para birimidir.

Bitcoin, piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto para birimi. Piyasadaki işlemlerin büyük bir çoğunluğunu Bitcoin oluşturuyor. Bitcoin piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana açık ara en popüler kripto para birimi. Ancak bundan 5 yıl önce Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %100’e yakındı. Ancak Ethereum gibi alternatif coin’lerin devreye girmesiyle Bitcoin’in piyasa hakimiyeti azalmaya başladı.

2013 yılında Bitcoin’in yalnızca birkaç rakibi vardı. O zamanlar %94’lük bir pazar payına sahipti. Ethereum henüz daha Vitalik Buterin’in hayallerindeki bir projeydi ve ERC-20 token’ları ve stabilcoin’ler yoktu.

Her şey 2017 yılındaki boğa sezonuyla değişti. 2017 yılının Şubat ayında Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %85,4’e geriledi. O dönemde ETH’nin pazar payı %5,7’ye, Ripple’ın XRP’sinin pazar payı ise %1,1’e yükselmişti.

Ardından kripto para piyasasında başlayan ICO trendiyle birlikte Bitcoin’in pazar payı daha da azaldı. 2023 yılının Şubat ayı itibariyle BTC’nin piyasa hakimiyeti %39.9, Ethereum’un piyasa hakimiyeti ise %17.8 seviyesinde. Yeni coin ve tokenlar kripto para piyasalarına giriş yaptıkça düşmeye devam ediyor.

Buna rağmen hiçbir altcoin, Bitcoin kadar popüler değil. Bu nedenle ne zaman Bitcoin fiyatı düşerse altcoin’lerin de fiyatı düşüyor. Bitcoin yükselirken altcoin’lerin de fiyatı yükseliyor.

Basit bir ifadeyle, piyasa değeri belirli bir varlığın dolaşımdaki toplam değerini ifade eder. Bitcoin için piyasa değeri, mevcut fiyat ile o ana kadar çıkarılmış olan BTC sayısının çarpılmasıyla hesaplanır.

Bitcoin baskınlığını şu formülle hesaplayabilirsiniz:

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti = Bitcoin’in piyasa değeri /Kripto para piyasasının toplam değeri

Bitcoin’in piyasa hakimiyetini etkileyen faktörler

Değişen trendler

2017’deki boğa sezonundan önce Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %90’ın üzerinde olması alışık olduğumuz bir durumdu. Altcoin’lerin her geçen gün daha fazla yatırımcının ilgisini çekmesiyle BTC, pazar payının bir kısmını diğer projelere kaptırmaya başladı.

Bitcoin’in aksine, birçok altcoin para transferinin ötesinde oyun, sanat ve merkezsiz finansal hizmetler de dahil olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Kripto para piyasasındaki trendlere bağlı olarak bazı projeler daha fazla ilgi görebiliyor. Örneğin, NFT’lere yönelik ilgi patlaması, BTC hakimiyetinin düşmesine yol açabiliyor.

Boğa veya ayı piyasası

Son birkaç yılda stabilcoin’lerin popülaritesinde önemli bir artış yaşandı. Bu da Bitcoin piyasa hakimiyeti üzerinde negatif etki yarattı. Zira ayı sezonlarında yatırımcılar kripto varlıklarını satarak güvenli liman olarak stabilcoin’lere sığınıyor. Yatırımcıların BTC’lerini satıp stabilcoin alması, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin olumsuz etkileyebiliyor.

Boğa piyasasında ise bunun tam tersi söz konusu. Kripto para piyasası yükselişteyken yatırımcılar stabilcoin’lerini satıp Bitcoin gibi varlıklara yatırım yapma eğiliminde.

Yeni coinlerin ortaya çıkışı

Bazen piyasaya giren yeni coinler hızla popülerlik kazanarak BTC hakimiyetinin azalmasına neden olabilir. Bitcoin’in piyasadaki diğer tüm kripto paralarla “savaştığını” unutmayın, bu nedenle aynı anda birkaç popüler altcoin’in ortaya çıkması, Bitcoin’in pazar payını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda bu durumun tam tersi de geçerli. Kripto para projelerinin popülaritelerini kaybetme riski de var. Bu durumda ise Bitcoin’in pazar payının daha da yükseleceğini öngörebiliriz.

Sonuç

BTC hakimiyeti, piyasa döngülerinin nasıl değiştiğine ışık tutmaya yardımcı olan bir araçtır.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, bazı yatırımcılar tarafından trade stratejisi olarak kullanılırken bazıları ise çeşitlendirilmiş portföyleri için bir metrik olarak kullanıyor. Elbette Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, BTC’nin veya herhangi bir altcoin’in gelecekteki fiyat performansını garanti etmez, ancak yatırımcıların yatırım ve trade planları için bir rehber olarak kullanılabilir.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi.Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor.Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor.Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor.Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala