Bir Bireysel Bitcoin Madencisi Daha Tek Başına Blok Çözdü

bir bireysel btc madencisi tek basina blok cozdu

Kripto para madenciliği son dönemde oldukça önem kazanan bir sektör haline gelmiş durumda. Dev şirketler bu alanda milyonlarca dolar yatırım yaparken, bireysel madenciler de hızla artıyor. Bireysel madenciler de genel olarak bir pool ile birlikte çalışıyor ve getiri garantisi elde ediyor. Ancak birkaç bireysel Bitcoin madencisi kendi başlarına blok oluşturmak için çalışıyor ve bazıları ise bunu başarıyor.

Kısa bir süre önce sizlerle bir Bitcoin madencisinin kendi başına bir Bitcoin bloğu oluşturduğunu paylaşmıştık. Bu blok çıkarıldıktan çok kısa bir süre sonra (48 saat), bir bireysel Bitcoin madencisi daha kendi başına bloğu çıkartmayı başardı. Üstelik ilkine nazaran daha düşük bir işlem gücüyle bunu başardı.

bir bireysel btc madencisi tek basina blok cozdu2

Bireysel Bitcoin Madencileri Kendi Başlarına Blok Oluşturuyor

Solo CK madencilik havuzu üzerinden madencilik yapan iki farklı bireysel Bitcoin madencisi, oldukça düşük bir olasılığı gerçekleştirmeyi başardı. 116 TH/s hash oranına sahip bir bireysel madenci, süreçte yaklaşık 6.26 BTC (yaklaşık 3.650.000 TL) kazanmayı başardı. 

Solo CK Pool Yöneticisi Dr. Con Kolivas, Twitter üzerinden ikinci madencinin bireysel olarak iki gün içinde havuza katıldığını doğruladı.

Twitter üzerinden olayı “astronomik ölçüde şanslı” olarak nitelendiren Kolivas, şu ifadelere yer verdi:

“2 günden daha kısa bir süre önce muhtemelen diğer şanslı blok çözücüye özenerek ağa katıldı, bu yüzden bireysel olarak blok çözme konusunda astronomik derecede şanslılar.”

Olasılık Çok Düşük

Bireysel olarak kendi başına bir Bitcoin bloğu çıkarmak oldukça zordur. Yapılan işlem her ne kadar oldukça basittir. Ancak yapılması gereken işlem sayısı inanılmaz derecede fazladır. Bu yüzden işlem gücü yüksek madenciler, diğerlerine göre daha hızlı blok bulurlar. Yukarıdaki iki örneğe de baktığımızda, işlem güçleri ile (125Th/s-116Th/s) blok çıkarma olasılıkları yaklaşık olarak 1.500.000’de yaklaşık 1’dir. Yani sarf ettikleri enerji için ödül alma olasılıkları yalnızca yüzde 0.0000072.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.690,76 TL 0,94%
ethereumETH/TRY
34.758,40 TL 2,56%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,17%
bnbBNB/TRY
5.726,52 TL 1,99%
cardanoADA/TRY
10,28 TL 1,54%
xrpXRP/TRY
6,80 TL 0,33%
binance-usdBUSD/TRY
17,94 TL 0,12%
solanaSOL/TRY
810,18 TL 3,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 11,94%
Bağlantıyı kopyala