Avusturya, Kripto Varlıkları Vergilendirecek

avusturya hisse senetleri ve tahviller gibi kriptolari vergilendirecek 1

Avusturya Federal Maliye Bakanlığı, kripto para birimlerini ana akım hisse senedi ve tahvil yatırımları gibi vergilendirerek onlara olan güveni artırmayı umuyor. Avusturya, önümüzdeki Mart ayından itibaren Bitcoin ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere dijital para birimlerine yüzde 27,5 oranında sermaye kazancı vergisi uygulayacak.

Girişim, ülke çapında bir vergi revizyonunun parçası olacak. Avusturya, modelini türünün ilk örneği olarak nitelendirdi ve varlık sınıfları arasındaki koşulların düzenlenmesinin yatırımcılar için daha adil olacağını söyledi.

avusturya hisse senetleri ve tahviller gibi kriptolari vergilendirecek 2

Avusturya Kripto Varlıkları Vergilendiriyor

Son dönemde artık piyasa değeri ve kullanım alanlarıyla dikkatleri üzerine çeken kripto sektörü, ülkelerin düzenleyicilerinin de radarına takılmış durumda. Bazı ülkeler resmi olarak uygulamalara geçerken bazıları yasaklamaya gidiyor.

Avusturya ise farklı bir yöntem izleyerek vergilendirmeye gidiyor. Maliye Bakanlığının yaptığı son açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yeni teknolojilere yönelik güvensizlik ve önyargıyı azaltmak için eşit muamele yönünde bir adım atıyoruz.”

Bu şekilde atılan vergi adımı ile birlikte kriptonun devlet tarafından tanınması sağlanarak kriptoya olan güvenin artırılması amaçlanıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 761.929,78 TL 0,86%
ethereum
Ethereum (ETH) 61.458,35 TL 0,66%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.348,16 TL 0,62%
tether
Tether (USDT) 13,47 TL 0,05%
solana
Solana (SOL) 3.123,10 TL 1,33%
cardano
Cardano (ADA) 22,37 TL 6,61%
xrp
XRP (XRP) 13,20 TL 0,09%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,47 TL 0,07%
polkadot
Polkadot (DOT) 482,40 TL 0,99%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,82 TL 4,38%
Bağlantıyı kopyala