bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,913.39 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,472.48 0.44%
bnb
BNB (BNB) $ 576.28 0.01%
solana
Solana (SOL) $ 161.15 0.32%
xrp
XRP (XRP) $ 0.582743 6.46%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.441597 1.43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122198 1.89%

Avustralya’da spot Bitcoin ETF maratonu başlıyor

avustralya spot bitcoin vaneck

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), VanEck spot Bitcoin ETF’inin 20 Haziran’da alım satıma başlamasına onay verdi.

ABD’de işlem gören spot Bitcoin ETF’ler küresel çapta ilgi artışına yol açtı. Birçok ülkede, ETF planlaması başladı. Kıta ülkesi Avustralya, bir süredir devam eden spot Bitcoin ETF girişiminde sona geldi. Avustralya’nın düzenleyicisi ASX, VanEck’in spot ETF’ine yeşil ışık yaktı.

Cointelegraph’ın haberleştirdiği VanEck basın toplantısına göre, VanEck Bitcoin ETF (VBTC) Avustralya’da işleme başlayacak. İhraççının ABD’de de VanEck Bitcoin Trust (HODL) adlı ETF’i bulunuyor.

vaneck bitcoin spot etf avustralya

Avustralya’da spot Bitcoin ETF’ler başlıyor

VanEck’in Asya-Pasifik bölgesindeki icra kurulu başkanı Arian Neiron, Avustralya’da artan talebe değindi. Neiron, düzenlenmiş, şeffaf ve tanıdık bir yatırım aracına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. VanEck yöneticisi, “BTC‘nin birçok danışman ve yatırımcının erişmek istediği gelişmekte olan bir varlık sınıfı olduğunun farkındayız.” dedi.

Neiron, Avustralya’da işleme başlayacak VBTC’nin BTC’yi daha erişilebilir bir hale getirdiğini savundu. VanEck yöneticisine göre, dijital varlıkların edinilmesinde, saklanmasında ve güvenliğinde artık teknik bilgi gerekmiyor.

Avustralya’da ilk kez bir spot Bitcoin ETF’i onaylandı. Kıta ülkesinde diğer BTC ETF’leri birkaç yıldır işlem görüyor. Monochrome BTC ETF (IBTC) kısa süre önce onaylandı ve Avustralya’nın en büyük ikinci borsası olan Cboe Australia’da işleme başladı.

Nisan 2022 tarihinde piyasaya sürülen Global X 21 Shares Bitcoin ETF (EBTC), Avustralya’da işlem gören ilk Bitcoin ETF ürünü olmuştu.

ABD’de işlem gören spot BTC ETF’ler, günde ortalama 1,5 milyar dolar işlem hacmi gerçekleştiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala