bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,730.15 2.32%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,817.99 1.49%
bnb
BNB (BNB) $ 597.46 2.91%
solana
Solana (SOL) $ 177.53 1.29%
xrp
XRP (XRP) $ 0.526767 0.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.465839 3.69%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.160787 3.97%

Yatırım Danışmanlığı Nedir? Kimler Yatırım Danışmanlığı Yapabilir?

yatirim danismanligi nedir kimle

Yatırım danışmanlığı, yatırımcılara finansal araçlar ile ilgili yönlendirici nitelikte yazılı ya da sözlü yorum ve tavsiyelerde bulunma faaliyetidir. Bu danışmanlar, yatırım yapacak kişilerin hedefleri, risk tercihleri, nakit ihtiyaçları ve vergi durumları ile ilgili değerlendirme yaparak yatırım planı oluşturmak durumundadırlar. Yatırımcıya gerçek dışı, yanlış, yanıltıcı veya abartılmış bilgilere dayalı tavsiyelerde bulunamazlar. Verdikleri yatırım tavsiyelerini, güvenilir belge, destekleyici rapor ve analizlere dayandırmak zorundadırlar. Yatırım tavsiyeleri ile ilgili yatırımcılara getiri garantisi veremezler. 

Yatırım danışmanlığı faaliyetini yalnızca SPK’dan yetki belgesi almış aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri ve mevduat kabul etmeyen bankalar yapabilirler. Bunun dışında piyasada kimse yatırım danışmanlığı yapamaz. 

Sizden komisyon alıp hisse tavsiyesi veren kişiler suç işlemektedirler. Siz de bu suça ortak olmayın. Kendi kararınızı eğitim alarak kendiniz verin. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala