Web 3.0 Nedir?

web 3.0

Web 3.0, internetin merkeziyetsiz ve genel blok zincirlerine dayalı sürümüdür. Herkesin güvenebileceği mekanizmaları kullanan platformlardan oluşmaktadır. Web 3.0 herhangi bir varlık tarafından kontrol edilmemektedir.

Web 3.0′ ün hedefi daha akıllı, bağlantılı ve açık web siteleri oluşturmaktır. Web 3.0, blok zinciri teknolojisine dayanan Web’in yeni bir sürümüdür. Tamamen şeffaf ve merkeziyetsiz bir internet fikrini ifade etmektedir. İnternetin bu yeni aşamasının oluşturulmasında ise blok zincir teknolojisi ve kripto paralar önemli bir rol oynamaktadır.

Web3, blok zinciri altındaki birçok teknoloji ile kullanıcıların kendi varlıklarını kontrol etme hakkı sunmaktadır. Böylece kripto para kazanmalarının da yolunu açmış oluyor. Web 3.0, blok zinciri tabanlı bilgilerin ve işlemlerin bir merkezde tutulması sayesinde ele geçirilmesi ve değiştirilmesi neredeyse imkansız hale gelmiştir. ‘Dağıtık Defter’ olarak bilinen bir kayıt sisteminde, tüm veri ve işlemler depolanır ve bu defter dünyanın her yerine dağıtılarak güvence altına alınır.

web 3.0 1

İlk zamanlara kıyasla baştan yaratılan Web evrimi, üç aşamaya ayrılıyor: Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0.

Web 3.0’ün özellikleri şu şekildedir:

  • Müşteri desteği: Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için müşteri hizmetleri fazla maliyetli olabilir. Üstün bir deneyim için birden fazla müşteriyle aynı anda konuşabilen akıllı sohbet robotları kullanılır.
  • Verimli görüntüleme: Eskiden arama sonuçlarında en iyi sonucu bulmak oldukça zordu. Arama sonuçları, kullanıcıların yaptığı sorguya anlamlı sonuçlar sunan semantik arama yöntemi ile yıllar içerisinde daha iyi hale geldi. Bu, kesin bilgilerin kolaylıkla bulunmasını sağlayan rahat bir web deneyimi ile sağlanır.
  • İyileştirilmiş reklamcılık: Kişinin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik reklamlar ile daha faydalı olan Web 3.0, gelişmiş yapay zeka sistemlerinden yararlanmaktadır.
  • Bilgiler arasındaki bağlantı: İnternete bağlanan cihaz sayısının artmasıyla birlikte daha büyük veri setleri sayesinde algoritmaların analiz edebileceği bilgi miktarı da katlanarak artıyor. Böylelikle her bir kullanıcının ihtiyacına özel, daha doğru bilginin sunulmasına yardımcı olunuyor.
  • Merkezi oteritenin olmaması: Kullanıcı verileri aracılar tarafından kontrol edilmeyecektir. Şirket veya hükümetler tarafından sansürlenme riski azalacaktır.

Web 3.0 Projeleri

Web 3.0 projeleri, akıllı sözleşmeleri kullanan ve internet üzerinden işlemleri otomatikleştiren merkeziyetsiz projelerdir.

  • Helium: Nesnelerin internet (IoT) cihazları için merkeziyetsiz blok zincirle çalışan bir projedir.
  • Chainlink: Merkeziyetsiz bir oracle ağı aracılığıyla Chainlink, blok zincirlerin harici veri beslemeleri, olaylar ve ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, dijital sözleşmeler için zincir dışı bilgi ve verileri sağlar.
  • Audius: Sanatçıların, hayranların ve düğüm operatörlerinin ilgisini yerel token’ı AUDIO ile hizalayan merkeziyetsiz bir müzik akışı platformudur.
  • ZCash: Gizliliğe dayalı ilk kripto para projelerinden biridir.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.250,23 TL 0,83%
ethereumETH/TRY
33.563,86 TL 0,84%
tetherUSDT/TRY
19,07 TL 0,67%
bnbBNB/TRY
6.240,88 TL 0,86%
usd-coinUSDC/TRY
19,05 TL 0,61%
xrpXRP/TRY
8,53 TL 2,63%
cardanoADA/TRY
6,75 TL 0,26%
staked-etherSTETH/TRY
33.486,96 TL 0,40%
dogecoinDOGE/TRY
1,41 TL 0,50%
matic-networkMATIC/TRY
20,92 TL 1,83%
Bağlantıyı kopyala