bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,167.19 0.17%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,483.80 0.52%
bnb
BNB (BNB) $ 586.80 0.03%
solana
Solana (SOL) $ 132.26 1.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.482642 0.83%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.386321 0.59%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.123435 1.33%

Vitalik Buterin’den ünlü memecoin’lerine eleştiri

unlu memecoin ethereum

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, son zamanlarda sanatçıların memecoin çıkarmasını eleştirdi. Buterin, memecoin’lerin işlevsel olması gerektiğini savundu.

ABD’de başkan adaylarına yönelik piyasaya sürülen memecoin’ler kısa sürede viral oldu. Donald Trump ve Joe Biden’a ithafen çıkartılan memecoin’ler 500 milyon dolar piyasa değerini aşmayı başardı.

Siyasilerden sonra sıra sanatçılara geldi. ABD’li sanatçılar memecoin çıkarmaya başladı. Özellikle şarkıcı Iggy Azalea’nın piyasaya sürdüğü MOTHER, binlerce kripto yatırımcısını çekmeyi başardı.

Buterin, ünlülerin piyasaya sürdüğü memecoin’lere yönelik açıklamarda bulundu.

vitalik buterin

Buterin’den memecoin’lere tavsiyeler

Vitalik Buterin, Iggy Azalea gibi ünlülerin memecoin çıkarması konusunda mutsuz olduğunu dile getirdi. Buterin, bu tarz memecoin’lerin ünlüleri ve erken benimseyenleri zengin ettiğini belirtti.

Buterin, ünlü memecoin’lerinin saygı görmesi için birkaç özelliğe sahip olması gerektiğini belirtti. Ethereum kurucu ortağı, bu memecoin’lerin kamu yararını hedef haline getirmesi ve sanat gibi alanlara odaklanması gerektiğini belirtti.

Buterin’e göre, sanatçı memecoin’lerinin mekaniği eğlence odaklı olmalı ve merkeziyetsiz yönetişim (DAO) aracılığıyla topluluğu projeye dahil etmeli.

Ethereum kurucu ortağı, bir ay ortalıkta dolaşıp silinecek memecoin’lerden ziyade, 10 yıldan fazla sürecek bir girişimin ortaya çıkması gerektiğini dile getirdi.

Bilindiği üzere Buterin, geçtiğimiz aylarda yayımladığı blog yazısında memecoin’leri ele almıştı. Buterin, memecoin’lerin artık anlamsızlaştığını ve eskiden sektörün daha iyi odluğunu dile getirmişti.

Kriptonun dahi ismi, önceki boğa döngüsünde vakıflara veya yardım kuruluşlara bağış yapan memecoin’lerin ön plana çıktığını, şimdilerde ise ırkçı memecoin’lerin bile ilgi gördüğünü söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala