bitcoinBTC/TRY
1.092.317,98 TL 0,03%
ethereumETH/TRY
59.017,13 TL 0,33%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.580,42 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
17,45 TL 0,77%
solanaSOL/TRY
1.716,03 TL 0,88%
usd-coinUSDC/TRY
28,94 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
58.967,63 TL 0,19%
cardanoADA/TRY
10,88 TL 2,43%
dogecoinDOGE/TRY
2,42 TL 2,84%

Paylaş

Uzman ekonomistlerin TCMB faiz kararı beklentileri

TCMBden Bir Sadelesme Adimi Daha

Küresel piyasanın gözü kulağı Fed’e çevirilmişti, dün akşam Fed faiz kararını açıkladı. Bugün ise yurt içi piyasanın gözü saat 14:00’te açıklanacak TCMB‘nin faiz kararına çevrildi. Karara ilişkin yapılan ankette kurumların medyan beklentisi politika faizinin 500 baz puan artışla yüzde 30’a çıkarılması yönünde. Bunun yanı sıra uzman ekonomistler de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı ile ilgili görüşlerini belirtti.

TCMB faiz kararı beklentileri ne yönde?

Geçtiğimiz ay Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın (TCMB) sadeleşmesi sürecindeki ikinci adımı zorunlu karşılık düzenlemesi oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre bankaların TL mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 60’tan 57’ye indirilmişti.

TCMB Para Piyasaları Kurulu geçen ay tüm beklentileri aşan 750 baz puanlık faiz artışının ardından bugün yeniden toplanıyor. Eski TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay, eski TCMB Başekonomisti Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara ve eski TCMB Para Politikası Kurulu Üyesi Güven Sak bugün açıklanacak faiz kararıyla ilgili tahminlerini sıraladı.

“KKM’den ve döviz kısıtlayıcı düzenlemelerden çıkış daha rahat olur”

Bu karar öncesinde uzman ekonomistler tahminlerini açıkladı. Bu isimlerden birisi eski TCMB Başekonomisti, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara. Faiz kararına ilişkin yaptığı paylaşımda Kara, Eylül ayındaki toplantıda da 750 baz puan faiz artırımının 500 baz puandan daha etkili ve daha az maliyetli olacağını söyledi.

Kara, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Eylül toplantısında da 750 baz puan faiz artırımının 500 baz puandan daha etkili ve daha az maliyetli olacağını düşünüyorum. Merkez Bankası bunu yapabilirse piyasada kontrolü ele geçirerek sonraki aşamaları çok daha iyi yönetebilir. KKM’den ve döviz kısıtlayıcı düzenlemelerden çıkış da daha rahat olur, normalleşme hızlanır, risk primi düşer. TCMB gereksiz mevzuat detayları ile uğraşmaktan kurtulup enflasyonla mücadeleye odaklanabilir.”

Eski TCMB Para Politikası Kurulu Üyesi Güven Sak da faiz kararının Eylül ve Ekim aylarında politika faizinin “önden yüklemeli” olarak yüzde 33’ün üzerine çıkması gerektiğini söyledi.

Eski TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay ise politika faizinin bir an önce 2024 sonu hedefi ile uyunlu bir düzeye yükseltmek gerektiğini belirtti.

14:00’da BTCHaber.com‘dan TCMB’nin faiz kararına ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala