bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 68,003.22 1.15%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,539.08 0.63%
bnb
BNB (BNB) $ 602.10 0.80%
solana
Solana (SOL) $ 182.94 5.11%
xrp
XRP (XRP) $ 0.593043 0.08%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.443631 1.45%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.139323 4.68%

Upbit, Güney Kore’nin Kayıtlı İlk Kripto Borsası Oldu

upbit guney korenin kayitli ilk kripto borsasi oldu 2

Güney Kore’deki birçok kripto varlık borsası için yolun sonunun geldiğini duyurmuştuk. Gerekli şartları sağlayamayan borsalar, 24 Eylül’den itibaren yasal olarak faaliyet gösteremeyecek. Bunun için bazı bildirimlerin yapılması şart. Bu bildirimleri ilk yapan borsa Upbit oldu.

Upbit, 24 Eylül’den sonra da faaliyetlerine yasal olarak devam edecek.

Güney Kore’nin Kayıtlı İlk Kripto Borsası: Upbit

Güney Kore‘de, Mart ayında, kripto varlık borsalarının 6 ay içinde uyması gereken yeni şartlar açıklandı. Revize edilmiş olan Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanımı Yasası kapsamında borsaların bazı şartları karşılaması gerekiyordu.

Bu şartları hatırlatmak gerekirse,

İlki, işletmelerin, kullanıcıların kişisel bilgilerinin korunduğunu gösteren Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikasının alınması. Diğeri ise Güney Kore’deki yerel bir banka ile ortaklık kurmak. Bunun amacı, kripto borsa kullanıcılarına gerçek isimleriyle para çekme ve mevduat hesabı sağlama olanağı sunulması.

upbit guney korenin kayitli ilk kripto borsasi oldu

Bu gereksinimler, kripto varlık işemlerinin güvenle yapılması ve şeffaf olmasını sağlamak için hazırlandı. Yeni standartlar birçok değişimi de beraberinde getirince, çoğu borsa için yolun sonu göründü.

Ancak Upbit, düzenlemeleri tamamlayan ilk borsa oldu. Şirket zaten 2018 yılında ISMS sertifikasını almıştı. Haziran 2020 itibariyle de K-Bank ile bir sözleşme imzaladı. Bunların sonucunda Upbit, yatırımcılar için güvenli seçeneklerden biri haline geldi.

Upbit’in elini kuvvetlendiren bir diğer koz ise Kakao Talk ile sistem bağlantısına sahip olması. Güney Korenin en çok kullanılan mesajlaşma hizmeti Kakao Talk, Upbit’in popülerliğine katkıda bulunan önemli faktörlerden biri oldu. Kullanıcılar, Upbit’e kişisel bilgilerini sunmadan, Kaka Talk hesaplarıyla kayıt olabiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala