bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,275.22 0.02%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,495.11 0.03%
bnb
BNB (BNB) $ 588.27 0.33%
solana
Solana (SOL) $ 133.56 0.51%
xrp
XRP (XRP) $ 0.48487 0.35%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.385752 1.76%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124293 0.27%

ABD’de başı belada olan Uniswap, varlıklarını açıkladı!

Uniswap UNI

ABD’de SEC ve CFTC’nin baskısı altında olan DeFi platformu Uniswap’ın ardındaki Uniswap Foundation, açıkladığı son raporda toplam 41,41 milyon dolar değerinde itibari para, stablecoin ve 730 bin adet UNI coin’e sahip olduğunu duyurdu.

Yayınlanan bilgilere göre vakıf, bu dönemde 4,34 milyon dolarlık yeni hibe sözleşmesi taahhüt etti ve daha önceden taahhüt edilmiş olan 2,79 milyon dolarlık hibelerin ödemesini yaptı. Nakit ve stablecoinler, hibe dağıtımı ve işletme faaliyetleri için ayrılırken, UNI tokenler ise çalışanlara verilen ödüller için kullanıldı.

Uniswap’ta yeni ücret mekanizması yolda

Uniswap Foundation, Uniswap v3 havuzlarında otonom ücret toplama ve dağıtımını mümkün kılacak yeni bir ücret mekanizmasının oluşturulmasına yönelik bir geliştirme için için 31 Mayıs’a kadar zincir içi oylama yapılacağını duyurdu. Onaylanması durumunda, UniswapV3Factory’nin kontrolü, yeni ve özel olarak tasarlanmış bir V3FactoryOwner sözleşmesine devredilecek. Bu, UNI’nin merkezi olmayan yönetiminde önemli bir dönüm noktası olacak. Ancak, bu oylama, gelecekteki bir teklifle ele alınacak olan ücretleri aktifleştirmeyecek.

SEC’e boyun eğmiyorlar!

Vakıf, ayrıda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gelen Wells bildirimine rağmen, işleyişine tam gaz devam edeceğini belirtti.

SEC, Nisan ayında yayınladığı bildirimde Uniswap Labs’ı kayıtsız bir menkul kıymetler borsası ve komisyoncu olarak faaliyet göstermekle ve böylece menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçlamıştı. Uniswap Labs, merkezi olmayan protokollerin mevcut yasal sınıflandırmalar altında düzenlenemeyeceğini iddia etti.

Günümüzde ise ABD Temsilciler Meclisi, SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) kriptoyu nasıl düzenleyeceğine dair değişiklikler getirebilecek “21. Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası” adında bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.

SEC, 2021’den bu yana projenin ana geliştiricisi olan Uniswap Labs üzerindeki soruşturmasını sürdürüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala