Uniswap Gas Ücreti Yarışında Ethereum’u Geçti

Uniswap Gas Ücreti Yarişinda Ethereumu Geçti 1

Kripto para teknolojisi Bitcoin ile ilk olarak ortaya çıktığında tamamen “eşler arası” bir konsepte sahipti. Kullanıcılar varlıklarını hiçbir aracı olmaksızın yok denecek kadar az işlem ücretleri ile takas edebiliyorlardı. Ancak günümüze geldiğimizde kripto kullanıcı trafiğinin çoğunlu merkezi borsalar tarafından sağlanıyor. Ethereum söz konusu olduğunda ise işlem ücretleri bazen göz korkutucu olabiliyor. Öyle ki son olarak Uniswap’ın Gas ücretleri, bağlı olduğu Ethereum‘un Gas ücretlerini aşmış durumda.

Uniswap Gas Ücreti Yarışında Ethereum'u Geçti

Uniswap Gas Ücreti Ethereum’u Geride Bıraktı

Blockchain Gas ücretlerini takip eden CryptoFees‘in verilerine göre, UniSwap’ta 15 Haziran ile 21 Haziran arasında günlük işlemlerden kazanılan ortalama günlük ücret 4,87 milyon dolar. Yedi günlük bir hareketli ortalama üzerinde ödenen günlük ücretler açısından, Uniswap, ortalama günlük ücretlerin 4.58 milyon dolar ile Ethereum’u geride bıraktı. 

Bunun en olası sebeplerinden birisi de dalgalı kripto para piyasalarında merkezi borsaların riskleri. Son dönemde DeFi’a olan ilgi artarken, merkeziyetsiz borsalar üzerindeki işlemler de artmış durumda. Mevcut düşüş piyasasında bile, çeşitli DeFi projelerine önemli bir yatırımcı ilgisi var. Uniswap ise ücretlerde ve token fiyatlarında artış yaşayan birçok platformdan biri haline geldi.

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

Merkeziyetsiz borsaları (DEX) kullanıcıların fonların transferini ve muhafazasını kolaylaştırmak için bir aracıya ihtiyaç duymadan, gözetimsiz bir şekilde takas edebilecekleri ve eşler arası bir pazar yeri olarak tanımlayabiliriz. DEX’ler aracılık işlemlerini (geleneksel olarak bankalar, brokerler, ödeme işlemcileri veya diğer kurumlar ) varlıkların değişimini kolaylaştıran Blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerle gerçekleştirir. Böylece varlık sadece adresler arası transfer edildiğinden, güvenilik oldukça üst düzeye çıkarılmış olunur.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
326.113,19 TL 0,61%
ethereumETH/TRY
17.786,87 TL 1,07%
tetherUSDT/TRY
16,71 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
16,73 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
3.718,39 TL 5,77%
binance-usdBUSD/TRY
16,73 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,61 TL 1,07%
xrpXRP/TRY
5,30 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
551,14 TL 3,96%
dogecoinDOGE/TRY
1,10 TL 1,72%
Bağlantıyı kopyala