Uluslararası Bankalar, TCBM Faiz Kararı Tahminleri

yabanci bankalarin tcbm faiz karari tahminleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bu hafta faiz kararını açıklayacak. Geçen ay 100 baz puan indirilen faiz için meraklı bekleyiş sürerken, uluslararası bankalar Türkiye’nin faiz kararı ile ilgili tahminlerini açıklamaya başladı. Barclays, Unicredit ve Deutsche, TCMB’nin faiz kararına dair bazı tahminler paylaştı.

Uluslararası Bankalar, TCBM Faiz Kararı Hakkında Tahminde Bulunuyor

Barclays Bankası 300 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor;

Barclays ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda; Türkiye’nin 2018’e kıyasla kur hareketlerine karşı daha hazırlıklı olduğunu ancak o zamandan bu yana bir iyileşme göstermediğini belirtti.

Bunun yanında Barclays Aralık ayındaki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısında, 200 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor. 200 baz puanlık faiz indiriminin yanında banka, Ocak ayında 100 baz puanlık bir indirim daha olacağını düşünüyor.

Barclays, TCMB’nin düşük faiz söyleminin tam olarak hangi rakama işaret ettiğinin de belirsiz olduğunu söylüyor. Tüm planlanan faiz indirimlerini gelecek iki toplantıda gerçekleştireceğini vurguladı.

yabanci bankalarin tcbm faiz karari tahminleri 2

Unicredit Bankası politika faizinin yüzde 12’ye kadar indirileceğini düşünüyor;

Unicredit yayımladığı bir araştırma raporunda; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını bekliyor. Ayrıca gelecek yılın başlarında ise politika faizinin yüzde 12’ye kadar indirileceğini düşünüyor.

1502849

UBS Bank artık TL ile ilgili rapor yayımlamayacak;

UBS Analisti Tilmann Kolb, bundan sonra Türk lirasıyla ilgili rapor yayımlamayacaklarını açıkladı. Ayrıca yatırımcıların son yayımladıkları Türk lirası tavsiye raporlarını dikkate almamalarını belirten bir müşteri notu yayımladı.

UBS Analisti Kolb, Kasım ayının sonlarında bir rapor yayımlamıştı. UBS Bankasının yayımladığı raporda; TL’deki değer kaybının mevcut para politikası çerçevesinin enflasyonla mücadelede yetersiz olduğu düşündüğünü belirtmişti. Bu nedenle daha fazla değer kaybı ihtimalini göz ardı etmediklerini belirtmişti.

yabanci bankalarin tcbm faiz karari tahminleri

Deutsche: TCMB 1000 baz puan faiz artırmak zorunda kalabilir;

Deutsche Bank’ın tahmini ise şu yönde; piyasa koşullarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı 2022’nin ilk çeyreğinde 1000 baz puanlık faiz artırımı yapmaya zorlayacağını düşünüyor.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dolarizasyon, zayıf Türk lirası ve artan enflasyondan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinin sonlarına doğru politika faizini yüzde 25’e çıkarmak zorunda kalabileceğini vurguladı.

yabanci bankalarin tcbm faiz karari tahminleri 4

Haberin yazımı esnasında Dolar 14.42 TL’yi gördü. Euro ise 16,24 TL’den işlem görüyor. Doların son durumu ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 471.462,79 TL 3,74%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.549,00 TL 6,94%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.930,11 TL 5,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,40 TL 0,06%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 6,66%
solana
Solana (SOL) 1.273,00 TL 15,75%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 7,06%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,95 TL 0,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,11 TL 7,55%
Bağlantıyı kopyala