bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,315.23 3.66%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,163.48 8.74%
bnb
BNB (BNB) $ 563.04 3.93%
solana
Solana (SOL) $ 168.21 5.80%
xrp
XRP (XRP) $ 0.611745 3.09%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.392983 6.29%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124452 7.48%

Türk lirası, kripto işlem hacminde rekor kırdı

Turk lirasi islem hacmi kripto

Yapılan bir araştırmaya göre, Türk lirası (TRY) kripto hacminde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 19’a ulaştı.

Kaiko tarafından yapılan araştırmada, Türk lirasının kripto alanındaki büyümesine dikkat çekildi. Türkiye’de, enflasyona karşı korunma ve varlık değerlendirme yöntemi olarak tercih edilen kriptoda benimsenme artış gösterdi.

Kaiko, Türk lirasının yüzde 19’a ulaşan kripto işlem hacmiyle Euro’yu geride bıraktığını belirtti. Türk lirası, kriptoda en çok işlem hacmi elde eden üçüncü para birimi oldu.

Türk lirası kriptoda önemli bir pazar

Türk lirasının kriptoda artan işlem hacmi ve birçok para birimini geride bırakması, sektörün dikkatinden kaçmıyor. Binance, kripto para listelemelerinde USDT ve USDC paritelerinin yanına TRY’yi de ekliyor.

Türkiye’de günden güne artan kripto kullanımı, yasal zorunlulukları da mecbur kılıyor. Bilindiği üzere Türkiye’de kripto yasası hazırlanıyor ve Avrupa ile ABD’den önce yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Kripto alanında öncü ülkelerden birisi olan Türkiye’de kriptoya yönelim artış gösterdi. Özellikle enflasyonun artması ve dolar kurunun oynaklığı, kripto varlıkların tercih edilmesinde ana etmen oldu.

Kaiko, Türk lirasının kripto işlem hacmi artışında Binance’in iki fiat para birimini borsadan çıkarmasının da etkisi olabileceğine değindi. Bilindiği üzere Binance, İngiliz sterlini ve Avustralya dolarını işlem paritesinden çıkarmıştı.

Spot Bitcoin ETF onayıyla birlikte başlayan kripto boğası da Türk lirasının işlem hacmindeki artışa katkı sağladı. BTC, dolar paritesinden önce Türk lirası paritesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala