Tronlink Nedir Nasıl Kullanılır?

tronlink wallet nedir

TronLink, Tron blockchain’i için geliştirilen gözetimsiz kripto para cüzdanıdır. “TronLink nedir?” ve “TronLink nasıl kullanılır?” sorularını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

TronLink bir Tron cüzdanıdır. TronLink aracılığıyla Google Chrome ve Firefox kullanıcıları web tarayıcıları üzerinden Tron platformundaki uygulamalara kolaylıkla bağlanabilir. TronLink’in ayrıca Android ve iOS uygulamaları da bulunuyor.

Tıpkı MetaMask ve diğer alternatif gözetimsiz web3 cüzdanları gibi TronLink de kullanıcılarının merkezsiz uygulamalarla (dApps), akıllı sözleşmelerle ve NFT’lerle etkileşime geçmesine olanak sağlıyor.

TronLink’i daha iyi anlatabilmek adına ilk olarak Tron’dan biraz bahsedelim. Tren, 2017 yılında Justin Sun tarafından kurulan bir blockchain platformu.

Tron Nedir?

Blockchain tabanlı platform olan Tron (TRX), dağıtık depolama teknolojisi ile dünya genelinde dijital eğlence endüstrisine ücretsiz platform sunmayı amaçlayan projedir. Justin Sun tarafından kurulan ağın token’ı TRX’dir. Son günlerde iş birlikleri aracılığıyla DeFi sektörüne giren Tron, yeni blockchain ekosistemlerinde aktif olabilmek için çalışıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Tron, içerik üreticilerinin ve geliştiricilerin eserlerinden ve Tron tarafından desteklenen merkezi olmayan uygulamalarından (dApps) para kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir blockchain ağı. Tron ağının TRX olarak adlandırılan bir de kripto para birimi bulunuyor.

TronLink bir Tron cüzdanıdır. TronLink aracılığıyla Google Chrome kullanıcıları web tarayıcıları üzerinden Tron platformundaki uygulamalara kolaylıkla bağlanabilir.

TronLink Cüzdanı Nasıl Kurulur?

1. Adım TronLink Eklentisini İndirin

TronLink cüzdanın eklentisi şu anda Chrome ve Firefox tarayıcılarında mevcut.

TronLink web sitesine gidin ve “Download Now” butonuna tıklayarak TronLink’i indirmeye ilk adımı atın.

İndirmek istediğiniz cüzdan uygulamasını seçin ve indirin.

tronlink nedir nasil kurulur

2. “Create Wallet” Seçeneğine Tıklayın

İndirdiğiniz TronLink uygulamasını açın.

Chrome tarayıcısında indirdiğiniz TronLink eklentisini bulamıyorsanız sayfanın sağ üst köşesindeki yapboz işaretine tıklayın ve açılan sekmeden TronLink eklentisini ana ekrana sabitleyin.

Sonrasında TronLink uygulamasını çalıştırın.

1 2

“Create Wallet” seçeneğine tıklayarak cüzdan oluşturmaya ilk adımı atın.

3. Cüzdan Adı ve Şifre Belirle

Create Wallet” butonuna tıkladıktan sonra kullanıcı sözleşmesini (User Agreement) kabul etmeniz gerekiyor.

Sayfanın sonuna kadar okuyun ve sonrasında “I agree, no more reminders.” seçeneğine tıklayın.

2 1

Şimdi cüzdan isminizi ve şifrenizi belirlemeniz gerekiyor.

Şifreniz numaraların, karakterlerin, küçük ve büyük harflerin kombinasyonundan oluşmalı ve 8 veya daha fazla karakter içermelidir.

Son olarak “Create Wallet” seçeneğine tıklayın.

3 1

4. Kurtarma Kelimelerini Yedekle ve Doğrula

Kurtarma kelimelerinizi (seed phrase) yedeklemeniz gerekiyor çünkü hesabınıza tekrar erişim sağlamak için bu kelimelere ihtiyacınız var.

Kurtarma kelimelerini görüntülemek ve yedeklemek için 3. adımda belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekiyor.

Sonrasında “Confirm” butonuna tıklayın.

4 1

Şimdi de “Back Up” butonuna tıklayın.

Kurtarma kelimeleri ekranınızda belirecektir.

Bunu bir kağıda yazdığınızdan ve güvenli bir şekilde sakladığınızdan emin olun.

Backed up” butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

5 1

Şimdi TronLink sizden kurtarma kelimelerinizi rastgele bir sıralamayla doğrulamanızı isteyecek.

Uygun yere uygun kelimeyi girdikten sonra “Next” seçeneğine tıklayın.

İşte hepsi bu kadar! TronLink kurulum adımlarını tamamladık şimdi TronLink cüzdanını nasıl kullanabileceğinize göz atalım.

5. TronLink Nasıl Kullanılır

TronLink Wallet sayfanızın üst kısmında cüzdan adresinizi ve hesap bakiyenizi görebilirsiniz.

Bunun hemen altında Send, Receive, Vote, Stake ve Swap seçenekleri yer alıyor.

TronLink aracılığıyla TRX, TRC-10, TRC-20 ve TRC-721 token’lerinizi saklayabilirsiniz.

TronLink cüzdanını kullanarak USDC, USDT, TUSD, BTC, ETH, SUN gibi token’ler için swap işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TronLink Cüzdanınızı Ledger ile bağlamak istiyorsanız, sağ üst köşedeki ayarlar simgesine tıklamanız gerekiyor.

Create and Use TronLink Wallet

Sonrasında “Ledger Connection” butonuna tıklayarak TronLink cüzdanınızı Ledger’a bağlayabilirsiniz.

Eğer TronLink cüzdanınızı kilitlemek istiyorsanız sağ üst köşedeki kilit butonuna tıklayın.

Cüzdanınızı kilitlemeden önce kurtarma anahtarlarınızı ve şifrenizi yedekleyip yedeklemediğinizi kontrol edin.

Editörün Notu:

Bu yazımızda sadece birkaç adımda nasıl TronLink cüzdanınızı kurabileceğinizi anlattık.

Bu rehberde dikkat etmeniz gereken iki nokta kurtarma kelimelerinizi yedeklemek ve parola belirlemek. Zira TronLink gözetimsiz bir kripto para cüzdanı olduğundan fonlarınız sizin sorumluluğunuz altındadır.

Kurtarma kelimelerinize sahip olan herkesin cüzdanınıza erişebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu nedenle kaybolmaması için kurtarma kelimelerinizi birden fazla yerde saklamayın. Bununla birlikte kurtarma kelimelerinizi kaybederseniz TronLink geliştiricileri de dahil olmak üzere hiç kimse hesabınıza erişemez.

TRX’lerinizi saklamak için Trust Wallet’ı da kullanabilirsiniz.

Tuncay Aydıner

Tuncay Aydıner

1997 yılında Rize’de doğan Tuncay İlkokul ve Ortaokul eğitimini 9 Mart İlköğretim Okulu’nda aldı. Lise eğitimini Çayeli Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Tuncay, tarihe dış politikaya ve hukuka duyduğu ilgi nedeniyle üniversite eğitimine Erzurum Atatürk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti. 2016 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde kripto paralarla ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan Tuncay, 1 yıllık bir çalışmanın ardından bu alanda içerikler üretmeye başladı. Tuncay, üniversite yıllarında yerli ve yabancı birçok kripto para projesinde rol alarak kripto para sektörüyle bağlarını iyice güçlendirdi. Henüz lise yıllarında gazeteciliğe ilgi duyan Tuncay, üniversite yıllarında internet dünyasına adım attı ve 2018 yılında sırasıyla Coinografi.com ve CoinBilgi.net sitelerini kurdu ve yönetti. Tuncay, üniversite yıllarından bu yana gününün tamamını kripto paralar ve Blockchain teknolojisiyle ilgilenerek, bu konuda araştırmalar yaparak geçiriyor. Tuncay’ın kripto para alanında ilgilendiği başlıca konular arasında ödeme sistemleri, NFT ve merkezsiz finans protokolleri yer alıyor. Tuncay Blockchain teknolojisine, kripto paralara, teknolojik dönüşüme, ekonomiye duyduğu ilgi nedeniyle bu alanda yüksek lisans eğitimi için yönünü dijital dönüşüm konusunda Avrupa’ya liderlik eden Baltık ülkelerine çevirdi ve 2021 yılının Ocak ayında Letonya Riga Teknik Üniversitesi Business Informatics bölümünden kabul aldı. 2021 yılının Ocak ayında Kriptomeda bünyesine katılan Tuncay, Coinkolik.com, BTCHaber.com ve CoinBilgi.net platformlarının Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütüyor. Üniversite yıllarında girişimcilik ve doğa Sporları kulüplerinde aktif rol alan Tuncay başta futbol ve hentbol olmak üzere spora, bilgisayar ve konsol oyunlarına, fotoğrafçılığa, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye büyük ilgi duyuyor. Kripto para ekosisteminde spesifik olarak NFT’lerle ilgilenen Tuncay, bununla birlikte Solana, Polkadot ve Avalanche gibi akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz finans protokollerini destekleyen projeleri yakından takip ediyor. Tuncay, Mahatma Gandhi’in “Dünyada görmek istediğin değişimin bir parçası ol.” sözünden ilham alıyor. Bu bağlamda geleneksel finansal sistemin temellerinden çatırdadığını ve dijital paraların insanlığın geleceği olduğunu düşünmesi nedeniyle kripto para ekosisteminin geniş kitlelerce benimsenmesi için çalışmalar yürütüyor. Tuncay, kripto varlıkların paranın çehresini temelden değiştirebileceğine inanıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
558.256,29 TL 2,29%
ethereumETH/TRY
38.467,69 TL 2,01%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,01%
bnbBNB/TRY
6.319,19 TL 1,93%
usd-coinUSDC/TRY
20,62 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
10,56 TL 1,46%
cardanoADA/TRY
7,73 TL 0,66%
staked-etherSTETH/TRY
38.461,30 TL 1,96%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 1,19%
matic-networkMATIC/TRY
18,31 TL 1,39%
Bağlantıyı kopyala