Tokenizasyon Nedir?

Tokenizasyon Nedir

Blockchain teknolojisi küresel olarak birçok alanda kullanılmaya devam ediyor. Özellikle finans ve bankacılık alanında sık sık kullanılan Blockchain teknolojisi, hemen hemen her alanda kendisine yer buluyor. Aktif olarak kripto paralar tarafından kullanılan Blockchain teknolojisi, herhangi bir verinin uzun süreli ve güvenli bir şekilde saklanmasına olanak tanıyor. Çoğunlukla NFT’ler ve kripto paralar ile sık sık duyduğumuz token terimi de tam olarak Blockchain’in ürünü. Bir varlığın bilgileri ve işlem detaylarının Blockchain ağına kaydedilmesi ile elde edilen token’lar, herhangi bir meta veya emtianın dijitalize edilmesi için kullanılabilir. Özellikle son dönemde birkaç ülke tarafından da başlatılan bu işlem kısaca tokenizasyon olarak adlandırılmakta. Gelin Tokenizasyon nedir sorusuna daha derinlemesine cevap arayalım. Öncelikle:

Tokenizasyon Nedir?

Token Nedir?

Günümüzde birbiri ile sık sık karıştırılan Coin ve token terimleri esasında oldukça basit bir farka sahiptir. Coin’ler (ki bunun ilk ve en büyük örneği Bitcoin’dir) kendi Blockchain ağına sahip kripto paralar olarak kısaca özetlenebilir. Token’lar ise bir ağın içerisinde bulunan ancak o ağın yerel kriptosu olmayan varlıklardır. Burada örnek olarak Ethereum‘u verebiliriz. Ethereum (ETH) kendi ağının kripto parası olduğu için bir coin olarak nitelendirilirken, Tether (USDT), Shiba Inu (SHIB) ve Chainlink (LINK) birer token’dır.

Tokenizasyon, bir işlem sırasında kalıcı bir kimlik numarası veya diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler yerine yalnızca token’ların açığa çıkmasını veya saklanmasını sağlayarak gizliliği koruyabilir. Hassas verileri, tokenizasyon sistemi olmadan kullanılamaz hale getirilen tanınmaz bir karakter dizisine dönüştürmek, çalınması durumunda siber suçlular için hiçbir değer sağlamadığı anlamına gelir.

Dijital tokenizasyon ve şifreleme, veri güvenliği için kullanılan iki farklı şifreleme yöntemidir. İkisi arasındaki temel fark, tokenleştirmenin korunan verinin uzunluğunu veya türünü değiştirmemesi, şifrelemenin ise hem uzunluğu hem de veri türünü değiştirmesidir. Tokenizasyon, gizli verileri temsil etmek için şifresi çözülemeyen bilgileri kullanır. Şifreleme bir anahtarla çözülebilir.

Tokenizasyon Ne İşe Yarar?

Günümüzde birçok sistem varlıklarını tokenize etmek için çalışmalarına başlamış durumda. Bu sistemler içerisinde bazı ülkelerin yeraltı zenginlikleri de yer alıyor.

Tokenizasyon, kredi ve banka kartı sistemlerinde, karttaki verileri (örneğin, bir hesap numarası veya bir ödeme kartı numarası), işlemlerde kart verilerini temsil etmek için kullanılabilecek, ancak ifşa etmeyen, rastgele oluşturulmuş benzersiz bir token ile değiştirmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bu, bir sistemin güvenliğinin ihlal edilmesi durumunda dolandırıcılık riski de dahil olmak üzere, orijinal kart verilerine erişimi olan sistemlerin sayısını azaltır.

Tokenizasyon sistemi, hassas veri koruması, güvenli depolama, denetim, kimlik doğrulama ve yetkilendirme için en iyi güvenlik uygulamalarına uygun olarak güvenceye alınmalı ve doğrulanmalıdır. Belirteçleştirme sistemi, veri işleme uygulamalarına belirteçleri talep etmek veya hassas verileri detokenize etmek için ihtiyaç duydukları yetki ve arayüzleri sağlar.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.702,47 TL 2,61%
ethereumETH/TRY
34.308,01 TL 4,46%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
5.944,71 TL 0,79%
xrpXRP/TRY
6,88 TL 1,27%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,27%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,27%
solanaSOL/TRY
795,87 TL 4,89%
polkadotDOT/TRY
169,61 TL 0,05%
Bağlantıyı kopyala