bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,441.27 0.36%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,486.29 0.34%
bnb
BNB (BNB) $ 586.51 0.79%
solana
Solana (SOL) $ 134.42 2.60%
xrp
XRP (XRP) $ 0.486087 0.68%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.37541 2.54%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.123903 0.48%

Tether’den terörle ilişkili USDT’leri dondurma kararı

tether

Stablecoin ihraççısı Tether, İsrail ve Ukrayna’daki yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı toplamda 873.000 USDT içeren çeşitli adresleri dondurdu.

Stablecoin ihraççısı Tether, yerel kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde İsrail ve Ukrayna’daki terör faaliyetlerle bağlantılı 32 adresi dondurmak için harekete geçti.

Şirketten yapılan duyuruya göre, İsrail ve Ukrayna’daki yasadışı faaliyetlerle bağlantılı 873.118 dolar değerinde Tether (USDT) donduruldu. Söz konusu eylem, İsrail’in Terör Finansmanıyla Mücadele Ulusal Bürosu ile iş birliği içinde gerçekleştirildi.

Tether’in çiçeği burnunda CEO’su Paolo Ardoino kripto para işlemlerinin blokzincir platformlarında kolayca izlenebildiğini ve Tether’in terör finansmanıyla bağlantılı USDT kullanımının engellenmesine yardımcı olduğunu vurguladı.

“Sanılanın aksine, kripto para işlemleri anonim değildir; bunlar en izlenebilir ve takip edilebilir varlıklardır.”

Paolo Ardoino, Tether’in fonların yasadışı hareketini izlemek ve mümkün olduğunca suç ve terör faaliyetleriyle bağlantılı varlıkları dondurmak için küresel kolluk kuvvetleriyle aktif olarak çalıştığını da sözlerine ekledi.

2022 yılının sonlarında Tether 360 milyon doların üzerinde varlığı dondurmuştu. Şirket daha sonra, dondurulan 100 milyon USDT’yi yeniden arza sokmuştu.

Şirketin şu anda, blokzincir ve kripto para borsası hack’leriyle ilişkili toplam 835 milyon USDT’yi dondurduğu tahmin ediliyor. Tether, dolar destekli stablecoin’ini içeren yasadışı siber faaliyetleri ele almak için dünya çapında 32 ülkeyle birlikte çalıştı.

Haziran 2023’te İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ülkenin terör örgütü Hizbullah’a aktarılan milyonlarca doları içeren kripto para cüzdanlarını ele geçirdiğini açıkladı.

Chainalysis’in blokzincir analiz araçları kullanılarak, operasyonda 1,7 milyon doların üzerinde kripto para ele geçirildi.

Bu arada blokzincir verileri, siber suçluların internet üzerinden değer aktarmak için Bitcoin (BTC) kullanmaktan uzaklaştığını, erişilebilirlikleri ve merkeziyetsiz borsalar aracılığıyla aklanabilmeleri nedeniyle stablecoin ve altcoin kullanmayı tercih ettiklerini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala