bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 60,015.08 6.32%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,276.14 5.59%
bnb
BNB (BNB) $ 557.15 4.51%
solana
Solana (SOL) $ 127.90 2.35%
xrp
XRP (XRP) $ 0.472802 1.74%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.369984 4.41%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.116738 4.95%

Merkez Bankası, kritik faiz kararını açıkladı

Merkez Bankasi kritik faiz kararini acikladi 1

Merkez Bankası, kritik faiz kararını açıkladı. Hafize Gaye Erkan ile ikinci toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 2,5 puan artışla yüzde 17,5 çıkardı. Beklentiler faizin yüzde 20’ye çıkarılması yönündeydi. Banka, geçen ay 27 ay sonra ilk kez faiz artırım kararı almıştı. TCMB, politika faizini 6,5 puan artışla yüzde 15’e yükseltmişti.

Merkez Bankasi kritik faiz kararini acikladi2

TCMB, Temmuz 2023 faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası (TCMB), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17,5 düzeyine yükseltilmesine karar verdi. TCMB’den yapılan açıklamada, “Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir” ifadelerini kullanıldı.

Açıklama şu şekilde devam etti: “Küresel enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankaları parasal sıkılaştırma sürecine devam etmektedir.

Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmaktadır. Kurul, bu unsurlara ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenme fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

BAE anlaşması kafaları karıştırdı

Diğer yandan faiz kararı önce BAE ile imzalanan anlaşma kafaları karıştırdı. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında, 8,5 milyar doları deprem için ihraç edilecek tahvillerden oluşmak üzere 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Uzmanlar, sıcak para girişi olacağını belirterek, faizin artışının beklenti altında kalabileceğini bildirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala