TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nden Yüksek Enflasyon Çıktı

tcmb piyasa katilimcilari anketinden yuksek enflasyon cikti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerinin katıldığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını yayımladı. Ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 29,75 olarak çıktı.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi’nde Enflasyon Beklentisi

Kısa süre önce ABD aralık ayı enflasyon verisi açıklandı. Şimdi ise gözler Türkiye’de. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi‘nin sonuçları açıkladı.

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bu ankette yüzde 29,75 olarak kaydedildi. 12 ay sonrası enflasyon beklentisi ise yüzde 25,37 seviyesinde. Bir önceki ankette bu oranın yüzde 21,39 olarak açıklanmıştı.

24 ay sonrasında ilişkin enflasyon beklentisine de bakmak gerekiyor. Bu oran da yüzde 14,41’den yüzde 15,54’e çıktı.

Ankette yıl sonu döviz kuru beklentisi de yer alıyor. Buna göre, Dolar/TL 16,13 TL sevmesinde bekleniyor. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 15,56 TL.

tcmb piyasa katilimcilari anketinden yuksek enflasyon cikti 2

Son olarak GSYH 2022 büyüme beklentisi de yüzde 3,7 olarak kaydedildi. Bu, bir önceki anket döneminde yüzde 4,1 idi. Ayrıca GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi de yüzde 4,2 olarak açıklandı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 499.395,02 TL 2,84%
ethereum
Ethereum (ETH) 33.366,69 TL 3,97%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,34%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.132,02 TL 4,74%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,35 TL 0,31%
cardano
Cardano (ADA) 14,30 TL 1,12%
solana
Solana (SOL) 1.324,84 TL 9,79%
xrp
XRP (XRP) 8,22 TL 2,39%
terra-luna
Terra (LUNA) 886,57 TL 0,53%
polkadot
Polkadot (DOT) 253,69 TL 7,31%
Bağlantıyı kopyala