TCMB, Mart 2023 Faiz Kararını Açıkladı

tcmb depremden etkilenen iller icin yeni duzenleme yaptifdvdfgbv

Dün Fed, Mart 2023 faiz kararında 25 baz faiz artırım kararı alındığını belirtti. Fed’in faiz açıklamasından sonra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) da Mart ayına ilişkin faiz kararını açıkladı. Beklentiler sabit tutulması yönündeydi.

TCMB, Mart 2023 Faiz Kararı: Sabit

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) da Mart ayına faiz kararını sabit tuttu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayında faizi 50 baz puan düşürmüştü ve yüzde 8,50’ye olarak belirlemişti. TCMB, Ocak ayında beklentilere paralel faiz oranını yüzde 9 olarak sabit bırakmıştı. Merkez Bankası, aralık ve ocak aylarında politika faizini yüzde 9 seviyesinde tutmuştu. Banka, kasım ayında faiz indirim döngüsünün tamamlandığını açıklamıştı.

tcmb mart 2023 faiz kararini acikladidfgdg

Para Politikası Kurulu karar ile ilgili şu şekilde duyuru yaptı:

Yakın dönemde iktisadi faaliyete ilişkin açıklanan veriler tahmin edilenden daha olumlu seviyelerde gerçekleşmesine rağmen, jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişeleri sürmekte, finansal istikrarı tehdit eden koşulların oluştuğu gözlenmektedir. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
552.586,73 TL 2,94%
ethereumETH/TRY
38.247,92 TL 1,94%
tetherUSDT/TRY
20,64 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
6.277,96 TL 1,70%
usd-coinUSDC/TRY
20,62 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
10,49 TL 2,82%
staked-etherSTETH/TRY
38.215,55 TL 1,95%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 4,02%
dogecoinDOGE/TRY
1,47 TL 1,13%
matic-networkMATIC/TRY
18,30 TL 1,31%
Bağlantıyı kopyala