TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’ndan Kripto Para Raporu

Abone Ol:google-news
0
20/04/2021

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” adlı raporun detayları ortaya çıktı. 

Milliyet tarafından aktarılan rapora göre, kripto paraların merkeziyetsiz yapısı vurgulandı. Kripto para birimlerinin alternatif bir finans sistemi olarak nitelendiği raporda kayda değer bir piyasa oluşturduğuna dikkat çekildi:

“Bitcoin ve altcoin’lerin alternatif para birimine karşılık gelmesi ve herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, karapara aklanması ve yasadışı işlemlerde kullanılması gibi eleştirileri beraberinde getirse de mevcut koşullarda dijital para olgusunun varlığı bir tarihsel birikimin başarı aşaması olarak görülmekte ve bu aşamaya ayak uydurmak için çalışmalar ve düzenlemeler yapıldığı bilinmektedir.”

Bitcoin hakkında bilgilere de yer veren raporda diğer ülkelerin kripto paralar üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalara değinildi. Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Alışık olduğumuz altın ve nakit paralarla karşılaştırıldığı zaman sanal kripto para olan Bitcoin oldukça yenidir. Getirdiği teknolojiler umut verici ve gelişmeye açıktır. Bitcoin’den sonra pek çok altcoin’ler geliştirilmiştir, fakat şimdilik hepsinin başarısı Bitcoin’e endekslidir. Bitcoin; banka, aracı kurum, otorite ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, işlem masrafı ve kısıtlamalarından uzaktır. Bitcoin’in kâğıt para veya dijital paraların yerini alması, günden güne artmaktadır. Bitcoin’le duyurulan blok-zincir teknolojisi ise güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilecek bir teknolojik çözümdür. Blok-zincir, Bitcoin’in başarısına da endeksli değildir.”

Risk Barındırıyor

Söz konusu raporda, kripto para birimlerinin risklerine de yer verildi. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetlik”ten de bahseden rapor, devletin bu piyasadan kazanç elde edebilmesi için teşvik edici düzenlemeler yaptığının gerektiği kaydedildi:

“Ülkemizin, Bitcoin’i izlemesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Tüm riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek.”

Kaynak: Milliyet

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 306.735,72 TL 4,30%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.583,57 TL 2,83%
tether
Tether (USDT) 8,59 TL 0,04%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.904,90 TL 5,99%
cardano
Cardano (ADA) 12,36 TL 5,75%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,65 TL 4,77%
xrp
XRP (XRP) 7,12 TL 4,47%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,59 TL 0,10%
polkadot
Polkadot (DOT) 177,31 TL 8,20%
uniswap
Uniswap (UNI) 184,35 TL 6,31%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap