bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,927.40 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,480.54 0.85%
bnb
BNB (BNB) $ 578.08 0.57%
solana
Solana (SOL) $ 161.17 0.70%
xrp
XRP (XRP) $ 0.580729 8.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.440666 1.53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122683 1.91%

Spot Bitcoin ETF’lerde ‘tatsız’ hafta: Neyin habercisi?

spot bitcoin etf

Bitcoin fiyatının gidişatıyla ilişkilendirilen spot Bitcoin ETF’ler, geçtiğimiz haftayı net para çıkışıyla tamamladı. Veriler, negatif görünümün devam ettiğini öne çıkardı.

Lider kripto para birimi Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından bu yana negatif görünümde seyrediyor. Bitcoin, bir türlü beklenen çıkışı gerçekleştiremezken, kripto piyasasını da negatif görünüme sürükledi.

Bitcoin için en önemli verilerden birisi olan ve BTC fiyatıyla ilişkilendirilen spot Bitcoin ETF’lerde de işler yolunda gitmiyor. ABD’de işlem gören spot BTC ETF’ler, geçtiğimiz hafta net para çıkışına imza attı. Üst üste gelen negatif veriler, piyasa gidişatını sorgulattı.

Spot Bitcoin ETF’lerde geçen hafta

SoSoValue verilerine göre, spot Bitcoin ETF’ler geçtiğimiz hafta toplam 544,09 milyon dolar net para çıkışı gerçekleşti.

Spot Bitcoin ETF’ler, geçtiğimiz hafta dört işlem günü boyunca üst üste net para çıkışına imza attı. BlackRock’ın IBIT’i bu dört günün üçünde sıfır veri kaydetti.

ABD’de 10 milyar doların üzerinde BTC barındıran üç spot ETF ihraççısı da zayıf bir performans sergiledi. BlackRock, Grayscale ve Fidelity’nin verileri negatif görünümü tetikledi.

IBIT, geçtiğimiz hafta yalnızca 1,48 milyon dolar net para girişi gerçekleştirdi. Grayscale’in GBTC’si ise 152,6 milyon dolar net para çıkışı gerçekleştirdi.

Portföyünde yer alan 10,72 milyar dolarlık BTC ile en büyük üçüncü ETF ihraççısı olan Fidelity ise yıkıldı. Fidelity’nin FBTC’si, 270,97 milyon dolar net para çıkışına imza attı.

Bitcoin’de güven ve iştah oluştuğunda spot BTC ETF’lerde para girişi gerçekleşiyor. Piyasa duyarlılığının zayıflaması ve belirsizlik ortamının hakim olması ise BTC ETF’lerinde net para çıkışını tetikliyor. Bu nedenle yükseliş beklentisi bir süre daha rafa kalkmış olabilir. Önümüzdeki hafta spot ETF’lerin sergileyeceği performans, BTC’nin gidişatı hakkında önemli bir sinyal olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Özgür Umut Demirci

24 Aralık 1997 tarihinde Artvin'de dünyaya geldi. Özgür, bir süre Bursa'da yaşadı. Bursa'da TSO Gürsu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Antalya Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 2020 yılından beri sektörün içinde yer alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala