bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,744.88 0.24%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,493.29 0.01%
bnb
BNB (BNB) $ 593.95 0.54%
solana
Solana (SOL) $ 172.18 2.47%
xrp
XRP (XRP) $ 0.57816 2.18%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.429078 0.23%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.131412 3.25%

Space and Time açık yazılım lisansı altında saniyenin altındaki ZK Prover’ı yayımladı

btchaber

Proof of SQL, son teknoloji zkVM’lerden ve yardımcı işlemcilerden çok daha hızlıdır.

Yapay zeka ve blokzincir için doğrulanabilir hesaplama katmanı Space and Time (SxT), bugün GitHub’da veri işlemeye yönelik yüksek performanslı bir sıfır bilgi kanıtlayıcı Proof of SQL’i yayımladı.

Proof of SQL, SxT tarafından geliştirilen ve SQL veritabanı sorgularının kurcalanmamış verilere karşı doğru bir şekilde hesaplandığını kriptografik olarak garanti eden yeni bir ZK kanıtıdır. Geliştiriciler Proof of SQL’i kullanarak hem zincir içi hem de zincir dışı veri kümeleri üzerinde güvenilir bir şekilde hesaplama yapabilir ve veri odaklı akıllı sözleşmelerle daha sofistike DeFi protokollerini güçlendirmek için bir işlem sırasında sonucu akıllı sözleşmelerine tam zamanında geri kanıtlayabilir.

SxT’nin Kurucu Ortağı ve Araştırma Başkanı ve Proof of SQL protokolünün mucidi Jay White, “Space and Time, Web3’ü yeni bir veri odaklı akıllı sözleşmeler çağına ve yeni nesil DeFi’ye yönlendirmekten heyecan duyuyor” dedi. “Ekibimiz saniyenin altında ZK kanıtlarına öncülük etti, böylece akıllı sözleşmeler ve yapay zeka ajanları bir zincirin faaliyeti ve zincir dışı veriler hakkında sorular sorabilir ve 30 dakikalık kanıt sürelerini beklemek zorunda kalmadan bir işlem sırasında zincir üzerinde güvenilir SQL sorgu sonuçlarını geri alabilir.”

Proof of SQL, Ağustos ayında belirli bir grup SxT müşterisi için alfa sürümünde yayımlandı. Bugün GitHub’da yayınlanan sürümle birlikte protokol artık halka açık hale geldi. Topluluk üyeleri Space and Time Studio‘da SxT üzerinde güvenilir sorgular çalıştırabilir ve geliştiriciler depoyu doğrudan GitHub’dan indirebilir.

Proof of SQL, saniyenin altında çalışan ilk ZK kanıtlayıcıdır. SxT kriptografi ekibi tarafından yapılan en son kıyaslamalarda protokol, 100 bin satırlık tablolar üzerinde analitik sorguları tek bir GPU’da bir saniyeden daha kısa sürede yürütebilir ve tek bir NVIDIA T4’te Ethereum blok süresi içinde milyonlarca satırlık dizinlenmiş veriyi toplayabilir.

Proof of SQL, büyük hacimli verileri işlemek için genelleştirilmiş zkVM’lerden ve yardımcı işlemcilerden çok daha performanslı bir mimari sunuyor. Genelleştirilmiş zkVM’ler rastgele hesaplamalar için genişletilebilir bir çözüm sunarken, veri işlemenin kanıtlanması yavaştır.

SQL kanıtı, keyfi kodun üzerinde çalıştırılabileceği doğrulanabilir kaynak veriler sağlamak için bu zkVM’lerle entegre edilebilir. Space and Time, topluluktan gelen katkıların yanı sıra diğer ZKP mühendislik ekiplerini de depoda işbirliği yapmaya teşvik etmekte ve davet etmektedir. Doğrulayıcı, merkezi veya merkezi olmayan herhangi bir SQL veritabanına (Google BigQuery gibi) entegre edilebilir ve halihazırda en önde gelen Web3 uygulamalarından, finans kurumlarından ve işletmelerden bazılarını güvence altına almaktadır.

Space and Time hakkında

Space and Time, akıllı sözleşmelere ve LLM’lere kurumsal kullanım senaryoları sunmak için kurcalamaya dayanıklı zincir içi ve zincir dışı verileri birleştiren AI x blok zinciri için doğrulanabilir hesaplama katmanıdır. Space and Time, geliştiricilerin analitiği doğrudan akıllı sözleşmelere bağlamasına olanak tanıyan Proof of SQL adlı yeni bir kriptografi geliştirerek blok zinciri teknolojisinde çok sayıda güçlü yeni kullanım senaryosu ve iş mantığı ortaya çıkarmıştır. Space and Time, finansal hizmetler, oyun, DeFi veya kurumsal, blok zinciri ve yapay zeka genelinde doğrulanabilir veri gerektiren herhangi bir projedeki geliştiriciler için çok zincirli bir veri platformu olarak sıfırdan inşa edilmiştir.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin: Web sitesi | Twitter | Discord | Telegram | LinkedIn | YouTube

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala