bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,967.41 2.61%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,168.43 7.68%
bnb
BNB (BNB) $ 568.60 2.96%
solana
Solana (SOL) $ 170.73 6.37%
xrp
XRP (XRP) $ 0.618171 0.94%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.394941 4.95%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.124612 6.15%

S&P: Bitcoin’in Kabulü El Salvador’un Notunu Düşürebilir

sp bitcoinin kabulu el salvadorun notunu dusurebilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor (S&P) Global, zaman zaman kripto varlıklarla ilgili açıklamalar yapıyor. Kısa süre önce emeklilik planlarında kripto varlıkların etkisinden bahseden kuruluş, şimdi de El Salvador hakkında bazı tahminlerde bulundu. S&P Global’e göre, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’un kredi notunda düşüş yaşanabilir.

El Salvador, 7 Eylül günü, tüm ülkede Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul etmişti.

El Salvador’un Kredi Notu Neden Düşebilir?

Reuters‘ın 16 Eylül’de yayınlanan raporuna göre, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi, ülke ekonomisini önemli finansal risklere maruz bırakıyor. Bu da ülkenin borç verme sektörü için zorluklar oluşturabileceği anlamına geliyor.

Kredi kuruluşu S&P‘ye göre bu hamle, El Salvador’un Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) istediği 1 milyar dolarlık bir kredi anlaşmasını güvence altına alma şansını da azaltabilir. Kuruluşa göre şu anda riskler, potansiyel faydalardan daha ağır basıyor.

sp bitcoinin kabulu el salvadorun notunu dusurebilir 2

Bir başka kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Nisan 2020’de El Salvador’un kredi notu ‘B’ olarak açıklamıştı. Ayrıca ülkeyi, olumsuz bir görünümle, yüksek riskli olarak değerlendirmişti. S&P ise ülkede kredi notunu en son 28 Aralık 2018’de verdi. Bu not da ‘B’ olarak açıklanmıştı.

Dünya Bankası ve IMF gibi finans kuruluşları da bu hamleye temkinli yaklaşmıştı. IMF sözcüsü Gerry Rice, BTC’nin kabul edilmesinin sonuçlarının ‘korkunç’ olabileceğini vurgulamıştı. Rice açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

“El Salvador için bir IMF programının potansiyeli tartışılıyor. Yine bunun hedefleri açık: büyüme, finansal istikrar vb. Spesifik Bitcoin konusunda, kamuoyu açıklamalarımızda oldukça net olduğumuzu düşünüyorum”

7 Eylül’de, Dünya Bankası adına konuşan bir sözcü de şu açıklamaları yaptı:

“Hükümet Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında bu, Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala