bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,052.97 0.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,514.39 0.06%
bnb
BNB (BNB) $ 593.57 0.08%
solana
Solana (SOL) $ 173.38 2.65%
xrp
XRP (XRP) $ 0.596139 4.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.436708 0.31%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.133783 6.82%

Solana (SOL) Nasıl Bu Kadar Popüler Oldu?

solana sol nasil bu kadar populer oldu

CoinGecko’ya göre, Solana ağına bağlı olan SOL, yaklaşık üç hafta içinde fiyatını üçe katladı. SOL piyasa değeri 41 milyar doları aştı. Peki, uzun vadede Ethereum’a dişli bir rakip olacağı yönünde tahminler bulunan SOL, nasıl böyle popüler oldu? SOL şu sıralar dünyanın en iyi 10 sanal parası arasında 7. sırada yer alıyor.

SOL Piyasa Değeri 41 Milyar Doları Aştı

SOL’un bu seviyelere çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri daha düşük işlem maliyeti sunması. Ayrıca Solana, Ethereum’un hakim olduğu uygulamalar olan merkezi olmayan finans ve dijital koleksiyonlar için de yeterli seviyede hız vadediyor.

Kripto kredi kuruluşu Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev gönderdiği bir e-postada, Solana’nın büyüyen bir ekosistemi olduğuna dikkat çekti. Bunun üzerine projelerin inşa edildiğine dikkat çeken Trenchev, NFT’lerin artan popülerliğinin de SOL’a katkı sağladığını belirti.

solana sol nasil bu kadar populer oldu 2

Solana, kendisini dünyanın en hızlı blok zinciri olarak görüyor. Web sitesinin işlem başına ortalam maliyeti 0,0025 dolar seviyesinde. Ayrıca, Haziran ayında, Bankman-Fried’s Alameda Research, Andreessen Horowitz, Polychain Capital ve CoinShares dahil olmak üzere düzenlenen yatırımcılarla finansman turunda 314 milyon dolar topladığını duyurmuştu.

Solana’nın Solanart ile NFT‘lere girmesi de altcoinin fiyatının artmasında etkili oldu. Beklentiler SOL’un mevcut fiyat rallisinin devam edeceği yönünde.

Geçen ayın sonlarında, Jump Trading’e bağlı kripto piyasası veri sağlayıcısı Pyth Network, Solana’nın ana ağında yayına girdi.

SOL gibi Cardano’nun ADA’sı ve Binance Coin gibi altcoinler son haftalarda yükselişe geçti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala