Solana Labs CEO’su Ağın Çökmesinin Sorun Olmadığını Söyledi

solana labs ceosu agin cokmesinin sorun olmadigini soyledi

Geçtiğimiz Eylül ayında, Solana Blockchain ağı, saniyede yüz binlerce işleme maruz kaldıktan sonra 17 saat boyunca çevrimdışı olmuştu. Bu konu üzerine, Solana Labs CEO’su ve Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko‘ya bunun tekrardan yaşanıp yaşanmayacağı sorulduğunda Yakovenko, “Bilemiyorum. Ancak çok önemli değil” cevabını verdi.

Sözlerine bunun şaşırtıcı bir şey olmayacağını söyleyen Yakovenko, sözlerine şu şekilde devam etti:

Defterin en az bir kopyası olduğu sürece, fonlar hala güvende olarak ve işlemler sonunda işlenecektir. Bir işlemin ne kadar sürdüğünü umursamıyorsanız, o zaman 72 saatlik blok olması ne kadar umurunuzda?” 

solana

Solana’nın Ceo’sundan Ağın Çökmesine İlginç Cevap

Eylül ayında yaşanan ağın boğulma olayı, ağda yaşanan stabilite sorunu nedeniyle yaşanmıştı. 17 saat süren çalışmalar sonrası ağ düzenlenmişti. Yakovenko da bu aksama süresini bloklar arasında özellikle uzun bir beklemeye benzetti. Solana’nın gerçekten çevrimdışı olmadığını, o dönem için onaylanmış bir engelleme olmadığını iddia etti. “Tarihe bakarsanız teknik olarak 17 saatlik bir blok gibi görünüyor.”

Son olarak Yakovenko, Solana’nın bir daha asla düşmeyeceğini iddia edemediğini çünkü her koşulda böyle bir garanti vermenin ve kanıtlamanın zor olduğunu da belirtti.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 702.359,50 TL 6,35%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.446,19 TL 9,48%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.063,36 TL 5,56%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.782,88 TL 11,63%
cardano
Cardano (ADA) 20,01 TL 12,29%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,70 TL 0,11%
xrp
XRP (XRP) 11,46 TL 8,40%
polkadot
Polkadot (DOT) 397,38 TL 10,79%
terra-luna
Terra (LUNA) 936,99 TL 5,77%
Bağlantıyı kopyala