Solana Geliştiricileri Web3 Odaklı Akıllı Telefonunu Tanıttı

solana gelistiricileri web3 odakli akilli telefonunu tanitti

Solana Blockchain’inin arkasındaki ekip, Android işletim sistemine sahip ve Web3 mobil uygulamalara odaklanan yeni akıllı telefonu Solana Saga’yı tanıttı.

Solana’dan Akıllı Telefon: Solana Saga

Solana geliştiricileri, Android işletim sistemiyle birlikte gelen ve web3 mobil uygulamalarına odaklanan yeni akıllı telefonları Solana Saga’nın duyurusunu gerçekleştirdi. Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko tarafından duyurulan Saga isimli yeni akıllı telefon, NFT pazarlarından merkezi olmayan ticaret platformlarına uzanan web3 için amacına uygun bir takım özel uygulamalarla birlikte geliyor.

solana gelistiricileri web3 odakli akilli telefonunu tanitti 2

6.6 inç büyüklüğünde bir ekran boyutuna sahip olan Solana Saga, 512 GB dahili depolama alanına sahip. Solana Saga ayrıca yerleşik olarak özel anahtar güvenlik önlemleriyle birlikte gelecek. Solana’nın akıllı telefonuna geçişi, Solana’nın kurucusu olan Yakavenko’nun geçmişte mobil cihazlar için sunduğu güçlü işlemcilerle tanınan Qualcomm’da mühendis olarak çalışmasına dayanıyor.

Saga, Solana Labs’ın bir yan kuruluşu olan Solana Mobile’ın amiral gemi modeli olarak karşımıza çıkıyor. Solana Mobile, Saga akıllı telefonu için geliştiricilerin Solana Blockchain ağı üzerinde mobil öncelikli uygulamalar oluşturması için de bir araç seti sunacağını açıkladı. 100 dolarlık ön ödeme ile ön sipariş olarak satın alınabilen akıllı telefonunun fiyatının 1.000 dolar seviyesinde olacağı düşünülüyor. Solana’nın Saga akıllı telefonunun 2023 yılında kullanıcılara gönderilmesi planlanıyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
355.184,41 TL 1,91%
ethereumETH/TRY
20.615,52 TL 1,05%
tetherUSDT/TRY
16,88 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
16,89 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
4.019,76 TL 0,77%
binance-usdBUSD/TRY
16,89 TL 0,02%
xrpXRP/TRY
5,88 TL 4,66%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 3,54%
solanaSOL/TRY
653,33 TL 5,39%
dogecoinDOGE/TRY
1,21 TL 8,84%
Bağlantıyı kopyala